Pacjent w pensjonacie, czyli nie zawsze szpital jest najlepszym rozwiązaniem Fot. Archiwum

Nadmierna hospitalizacja jest jednym z problemów naszego systemu ochrony zdrowia. To efekt prowadzonej przez długie lata polityki płatnika, premiującego odpowiednią wyceną pobyt pacjenta w szpitalu, niezależnie od tego, czy było to konieczne czy też nie. Pakiet onkologiczny wprowadza w tym zakresie istotne zmiany.

- Problem nadmiernej hospitalizacji jest jednym z istotnych mankamentów w polskiej onkologii - zwróciliśmy na to uwagę w dokumencie "Strategia walki z rakiem w Polsce 2015-2024" - mówił w ub.r. portalowi rynekzdrowia.pl prof. Jacek Jassem, podając jako przykład sprawnego rozwiązania organizacyjnego formułę stosowaną już od dłuższego czasu w Euromedic Onkoterapia - Międzynarodowym Centrum Onkoterapii w Koszalinie.

- Na szczególne podkreślenie zasługuje stworzenie nowej formy pobytu zamiejscowych chorych w trakcie długoterminowego leczenia onkologicznego. W miejsce nieuzasadnionego względami medycznymi i bardzo drogiego pobytu szpitalnego, chorzy przebywają w znacznie tańszych i bardziej przyjaznych warunkach domu wczasowego. Rozwiązanie koszalińskie stało się także asumptem do podobnego podejścia w tzw. pakiecie onkologicznym zaproponowanym przez Ministerstwo Zdrowia - mówił nam profesor Jassem.

Zamiast szpitala - pensjonat
Od 1 stycznia pakiet onkologiczny wprowadził nowość dla pacjentów, którzy w czasie radioterapii nie wymagają hospitalizacji - możliwość nocowania w hotelu czy pensjonacie. Szpital ma zorganizować i zapewnić pacjentom, poza leczeniem zgodnym ze standardami, miejsce noclegowe oraz transport z ośrodka i do ośrodka, gdzie realizowane jest napromienianie.

To dość nowatorskie podejście w porównaniu do dotychczasowej praktyki, w ramach której szpitale były finansowo zainteresowane jak najdłuższą hospitalizacją pacjentów. Dotyczyło to również weekendów, choć nie wykonywano wówczas żadnych badań ani nie aplikowano żadnej terapii wymagającej nadzoru personelu medycznego.

Obecnie zwyciężyły ekonomika i dobro pacjenta, który szybciej wraca do zdrowia w warunkach przyjaznych i zbliżonych do domowych, niż w szpitalnym reżimie. Fundusz płaci za chorego w systemie hotelowym 3 punkty, co daje kwotę 156 zł. Oczywiście w ramach tej kwoty szpital musi zapewnić pacjentowi transport, a także wszelkie inne świadczenia, jeśli okażą się potrzebne.

Pacjent nie musi być zaaresztowany
- Wykorzystując pensjonat jako miejsce pobytu dla naszych pacjentów nie odkryłam Ameryki. Po prostu wzięłam przykład z większości krajów Europy, gdzie takie rozwiązania są na porządku dziennym - mówi portalowi rynek zdrowia.pl prof. Iwona Gisterek, kierownik Międzynarodowego Centrum Onkoterapii w Koszalinie.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH