Pacjent, to klient. Szpitale szkolą personel jak rozmawiać z ludźmi

Nie wystarczą tylko profesjonalne umiejętności, potrzebne jest również profesjonalne podejście do pacjenta-klienta. Takimi przesłankami kierują się dyrektorzy placówek medycznych inwestując w szkolenia interpersonalne dla lekarzy i całego personelu szpitalnego oraz podnoszenie umiejętności komunikacyjnych w relacjach z pacjentem.

– Nie możemy mówić o normalnym rynku usług medycznych w Polsce i konkurencji między podmiotami, ale wiemy, że szpitale w pewnych obszarach rywalizują między sobą o pacjenta. Dlatego personel musi być profesjonalnie przygotowany do relacji z klientem, ponieważ przynosi to wymierne korzyści – mówi dr Krzysztof Motyl, dyrektor ds. medycznych Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy.

Jako przykład podaje nielimitowane procedury w zakresie kardiologii inwazyjnej i położnictwa. Jeżeli oddział jest częściej odwiedzany przez pacjentów, to szpital otrzymuje więcej środków z NFZ. Między innymi dlatego placówka w Bydgoszczy rozpoczyna we wrześniu szkolenia z zakresu komunikacji interpersonalnej dla swoich pracowników prowadzone przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną.

Perswazją do satysfakcji
 – Oczekuję od swoich pracowników, że zdobędą umiejętności, które w ramach swoich obowiązków służbowych pozwolą im zmaksymalizować satysfakcję klienta – mówi wprost z-ca dyrektora bydgoskiego szpitala.

Co to oznacza? Personel szpitalny, który ma kontakt z pacjentem, musi sobie zdawać sprawę, jakie są jego oczekiwania, jak z nim rozmawiać, przekonywać czy uspokajać.

– Choćby podstawowa kwestia, jak postępować z pacjentem, który stracił panowanie nad sobą czy ma pretensje do lekarza. W prosty sposób można eskalować konflikt, ale warto nauczyć się, jak łagodzić drażliwe sytuacje – podkreśla Krzysztof Motyl.

Umiejętne zastosowanie technik argumentacyjnych i perswazyjnych – to także  kluczowa kwestia. Jak np. w odpowiedni sposób wyjaśnić pacjentce, że nie może otrzymać ze względów medycznych znieczulenia przy porodzie. Zlecający szkolenie dyrektor wie, że jeśli pacjentka nie przyjmie argumentów, znajdzie inną placówkę, gdzie dostanie znieczulenie, ale może też zaszkodzić sobie i dziecku.

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy, to jedna z największych w regionie placówek położniczych. Dla pacjentek takich lecznic ważne są przede wszystkim dwa aspekty: warunki i wyposażenie, jakie zapewnia jej szpital, oraz podejście personelu. Dlatego tak zasadnicze znaczenie ma profesjonalizm lekarzy, pielęgniarek i odpowiednie, empatyczne relacje z pacjentkami.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH