Pacjent "socjalny" w szpitalu: bardziej potrzebna od leczenia bywa opieka bliskich

Dwa na trzy łóżka oddziału wewnętrznego Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jan Biziela w Bydgoszczy zajmują pacjenci "socjalni", przeważnie osoby starsze, które bardziej od pomocy lekarskiej potrzebują codziennej opieki. Podobnie jest na internie w innych lecznicach.

Szpital im. Biziela każdego dnia przyjmuje pacjentów, którzy z różnych powodów nie mają dokąd pójść. Najczęściej rodziny zostawiają ich w izbie przyjęć. Zazwyczaj są to osoby mające trudności z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności, dlatego jednoznaczne stwierdzenie, na ile potrzebują hospitalizacji, nie jest proste. 

Piotr Gołaszewski z biura zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Sp. z o.o. w Warszawie (dawnej Szpital Bródnowski) potwierdza, że takie zdarzenia mają miejsce coraz częściej, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, przed feriami i świętami.

Pracownicy szpitala mogą zrobić tylko jedno: zweryfikować rzeczywisty stan pacjenta i na tej podstawie zdecydować o dalszym postępowaniu. 

Osobnym problemem jest sprawa pacjentów pozostających w lecznicy dłużej, niż wymaga tego ich stan (rodziny "zapominają" po nich przyjechać). 

Szpitale dysponują bardzo skromnymi możliwościami reagowania na próby bezpodstawnego umieszczania pacjenta w placówce lub przeciągania jego pobytu ponad czas niezbędny do leczenia. Czasami, zdaniem Gołaszewskiego, kontat z rodziną umożliwia zakończenie takiej sytuacji.

Większość dyskutowanych rozwiązań prawnych, które miałyby zapobiegać podobnym wydarzeniom, oscyluje wokół restrykcji finansowych. Z tym jednak wiążą się trudności, w tym ograniczone możliwości egzekwowania od rodziny chorego rachunków za jego nieuzasadniony dłuższy pobyt w szpitalu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH