Coraz częściej z powodu niedofinansowania ochrony zdrowia szpitale liczą na dobrą wolę swoich pacjentów, zakładane są stowarzyszenia i komitety, które zbierają pieniądze na sprzęt bądź remonty placówki. Przykładem może być np. Szpital Powiatowy w Janowie Lubelskim (woj. lubelskie). Mieszkańcy tego niewielkiego miasta oraz firmy i parafie działające na tym terenie ofiarowały na zakup tomografu komputerowego już 80 tys. zł.

ZZbiórką pieniędzy na ten cel zajął się specjalnie powołany Społeczny Komitet Zakupu Tomografu Komputerowego w Janowie Lubelskim. Stowarzyszenie zawiązano na czas nieokreślony. Ma osobowość prawną. Działa na podstawie przepisów ustawy prawo o stowarzyszeniach oraz przyjętego statutu. Realizuje zadania publiczne na rzecz ogółu społeczności.

„Celem stowarzyszenia jest między innymi: świadczenie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, a także ofiarom przemocy i przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu, wspieranie i promocja regionalnych placówek kulturalno-oświatowych, opiekuńczo- wychowawczych i zdrowotnych, działanie na rzecz bezpieczeństwa na drogach i ulicach, zapewnienie dostępu do technologii medycznych o udowodnionej skuteczności i wysokiej efektywności, opracowanie strategii partnerstwa publiczno-prywatnego w ochronie zdrowia.
Określone cele są realizowane między innymi poprzez zbieranie funduszy na zakup tomografu dla szpitala w Janowie Lubelskim“ - podaje Komitet na swojej stronie internetowej.

– Urzadzenie będzie kosztowało od 1,5 do 2 mln zł. 85 proc. środków na tel cel chcemy pozyskać z funduszy unijnych. Będziemy zwracali się też o wsparcie do Ministerstwa Zdrowia. Szpital, obecnie nie jest w stanie sfinansować takiego zakupu z powodu innych pilnych wydatków – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Bolesław Gzik, prezes Komitetu, radny powiatu janowskiego .

Według założonego przez stowarzyszenie planu szpital wzbogaci się o tomograf już w 2010 roku. Tak szybko, ponieważ mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic są hojni dla swojego szpitala.

– O hojności może świadczyć ilość pieniędzy, które zebraliśmy. Zbiórki prowadziły m.in parafie – tłumaczy nam Bolesław Gzik.

Rzeczywiście parafie były szczególnie hojne. Np. parafia p.w. Świętej Teresy w Godziszowie (wieś znana z rolniczych protestów i głosowania przeciwko wejściu Polski do UE) przekazała na zakup tomografu ponad 6 tys. zł. Natomiast prawie 13 tys. zł zebrano podczas specjalnie zorganizowanego charytatywnego balu andrzejkowego...

Janowska zbiórka na tomograf, to nie jedyny przykład. Wyremontowane oddziały ginekologii i położnictwa Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku to zasługa pacjentek, które trafiają na oddział. W ubiegłym roku kupiły cegiełki za ponad 160 tys. zł, a szpital zainwestował pieniądze w modernizację oddziału.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH