Pacjenci czekają na zabiegi, a NFZ i placówki - na rozporządzenia dotyczące monitorowania kolejek

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia br. można tworzyć listy oczekujących pacjentów - wraz z ich numerami PESEL - w zakresie większej niż obecnie liczby procedur. Ma to położyć kres sytuacjom, w których te same osoby zapisują się na zabiegi u różnych świadczeniodawców. Na razie jednak brakuje rozporządzeń do ustawy z 3 grudnia 2010 roku (Dz.U. nr 258, poz. 1723), która daje możliwość takiej weryfikacji kolejek.

Pacjent może wybrać sobie placówkę, w której chce się leczyć, a świadczeniodawcy są zobowiązani do przekazywania co miesiąc odpowiedniemu oddziałowi NFZ informacji zawierającej liczbę osób w kolejkach. Taka informacja, na żądanie, powinna być przekazana także zainteresowanemu pacjentowi. Ten może sprawdzić ją również na stronie internetowej Funduszu (www.nfz.gov.pl).

Na razie dotyczy to tylko sześciu procedur – zabiegów w zakresie soczewki oka (zaćma), usunięcia zwężenia tętnicy wieńcowej (angioplastyka), endoprotezoplastyki stawu biodrowego, rewizji po endoprotezoplastyce stawu biodrowego, endoprotezoplastyce stawu kolanowego oraz rewizji po tych zabiegach.

Możliwość jest teoretyczna...
Nowa ustawa ma rozszerzyć ten sposób monitorowania kolejek o następne procedury wysokospecjalistyczne. Aby tak się stało, potrzebne są stosowne rozporządzenia ministra zdrowia.

Jak podkreśla rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno, ustawa z 3 grudnia 2010 roku, która weszła w życia z początkiem bieżącego roku, daje możliwość kontroli kolejek za pomocą numeru PESEL w przypadku innych niż dotychczas monitorowanych procedur medycznych. Rozporządzenia do tej ustawy mają być wydane w późniejszym czasie.

– Wspólnie z NFZ ustalone zostanie, w jakim zakresie i jakich świadczeń będzie to dotyczyło – stwierdza Piotr Olechno.

Kiedy? Jak twierdzi ministerstwo, wszelkie uzgodnienia i przygotowanie odpowiednich rozporządzeń wymaga pracy i czasu. Jak nas zapewniono, odpowiednie uregulowania powinny powstać w ciągu najbliższych miesięcy.

Fundusz w blokach startowych
– Rok 2011 to powrót do obowiązku sprawozdawania przez świadczeniodawców czasu oczekiwania na konkretne procedury, które realizują poszczególne placówki. Obowiązku tego nie było w ubiegłym roku – placówki musiały jedynie sprawozdawać czas oczekiwania pacjentów do konkretnych komórek organizacyjnych – oddziałów szpitalnych, poradni itp. – mówi nam Jolanta Pulchna, rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

– Obecnie oczekujemy na szczegółowy wykaz procedur, w przypadku których świadczeniodawcy co miesiąc będą zobowiązani informować Fundusz zarówno o długości oczekiwania, jak i liczbie pacjentów – dodaje Jolanta Pulchna.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH