PZ zbiera podpisy pod obywatelskim projektem zmiany ustawy refundacyjnej

Federacja Porozumienie Zielonogórskie zaczyna zbierać podpisy pod własnym projektem zmian ustawy refundacyjnej. Do zarządu Federacji wpłynęło właśnie postanowienie Marszałka Sejmu RP o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Od tej pory lekarze mają trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów pod projektem ustawy. Liczą, że do akcji dołączą inne organizacje.

- Po wejściu w życie ustawy o refundacji leków we wszystkich grupach społecznych i zawodowych, których ustawa ta dotyczy, zapanowało duże rozczarowanie wprowadzonymi rozwiązaniami. Ustawa wprowadziła niezmiernie uciążliwe dla pacjentów, lekarzy i świadczeniodawców rozwiązania dotyczące sposobu ustalania poziomu refundacji - uzasadnia inicjatywę Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

- Celem zmiany jest umożliwienie pacjentom szerszego dostępu do leków refundowanych oraz zwiększenie skuteczności leczenia, w tym także poprzez rezygnację z obciążania lekarzy czynnościami urzędniczymi, zabierającymi czas, który powinien być przeznaczony na leczenie - dodaje.

Podstawowe postulaty
Porozumienie domaga się przede wszystkim wyraźnego stwierdzenia, że refundacja leku warunkowana będzie wyłącznie określonym stanem klinicznym i wiedzą lekarską dotyczącą tego stanu, a nie obwieszczeniem Ministra Zdrowia.

Po drugie, zabiega o ustalenie, iż określanie poziomu odpłatności nie wchodzi w zakres działań lekarza wykonywanych przy wystawianiu recept. Ustalenie poziomu odpłatności będzie w takiej sytuacji prostą czynnością techniczną polegającą na porównaniu nazwy leku z kodem danej choroby, bez udziału lekarza.

Projekt ustawy wprowadza również nowy mechanizm polegający na ustaleniu maksymalnej wysokości kosztów ponoszonych przez pacjentów na zakup leków refundowanych. Po przekroczeniu poziomu wydatków na leki refundowane w proponowanej wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę - całość dalszych kosztów ma być zwracana pacjentowi przez NFZ.

- Rozwiązanie to służyć będzie ochronie osób najbardziej pokrzywdzonych, które muszą wydawać na leki największą część swych dochodów - argumentuje szef Porozumienia.

W uzasadnieniu do projektu zmiany ustawy PZ szacuje, że koszty tej dodatkowej refundacji odpłatności za leki wyniosą - według szacunków opartych na poziomie ponoszonych wydatków przez świadczeniobiorców w 2011 i 2012 roku - około 500 do 650 tys. zł rocznie. Koszty finansowe mają być pokryte z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Analiza projektu
Czy inne środowiska poprą projekt FPZ? Na razie zapoznają się z nim.

- Analizujemy propozycję Federacji Porozumienie Zielonogórskie i sprawa zostanie przedstawiona na piątkowym, 11 października, posiedzeniu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej - informuje nas Katarzyna Strzałkowska z NIL.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH