PZ pyta: skąd będą pochodziły środki dla POZ na dodatkowe zadania? Jacek Krajewski: "Na pewno będziemy się chcieli spotkać z ministrem, żeby podkreślić, iż w sytuacji wyzwań jakie pan minister stawia przed POZ zmiana finansowania już powinna być być przewidywana". Fot. PTWP

Być może do POZ trafią jeszcze w tym roku niewielkie pieniądze. Nie jest natomiast jasne skąd będą pochodziły środki na dodatkowe zadania w kolejnych miesiącach, bo plan NFZ na 2017 r. ich nie przewiduje - wynika z informacji uzyskanych przez Rynek Zdrowia po wtorkowych (29 listopada) negocjacjach PZ w Centrali NFZ.

Rozmowy Federacji Porozumienie Zielonogórskie dotyczyły możliwych przesunięć środków w finansowaniu POZ w końcu roku oraz finansowania zapisanego dla POZ w planie NFZ na 2017 rok.

Jak powiedział nam prezes Federacji Jacek Krajewski, prezes NFZ Andrzej Jacyna "przedstawił wszystkie możliwości jakie jeszcze daje dla POZ plan finansowy na koniec roku".

- Zdajemy sobie sprawę, że wszyscy teraz przychodzą do prezesa i proszą o pieniądze, my o nie pytamy również, ale nie jest tak, że chcemy je komuś zabrać. Rozmawialiśmy o puli niewykorzystanych środków przeznaczonych dla podstawowej opieki zdrowotnej, bo chcemy, by pozostały one w POZ, a nie zostały skierowane do innych działów - powiedział prezes PZ.

Dodał, że wszystkie dokumenty, o które prosiło Porozumienie prezes NFZ przekazał "żebyśmy widzieli jak to jest z finansami; niewiele się z tego da wycisnąć".

Z ustaleń PZ po rozmowach w Centrali NFZ wynika, że być może na 2016 rok znajdą się jeszcze środki dla NFZ, co zostałoby uwzględnione w zmienionym zarządzeniu prezesa NFZ dotyczącym tegorocznego finansowania świadczeń. Pieniądze miałyby pochodzić z tzw. niedowykonań w podstawowej opiece zdrowotnej.

- Te niedowykonania mogą np. dotyczyć chorób układu krążenia, czyli programów profilaktycznych. To jeszcze wymaga policzenia. Mówimy o resztkach pieniędzy z 2016 r. na POZ i nie będą one duże. Jeśli dojdzie do zmiany finansowania, to może ona dotyczyć któregoś ze wskaźników korygujących odnoszących się do grup wiekowych oraz dps-ów, zwiększenie o 0,1-0,2 - mówił prezes Krajewski.

Jak podkreślił, w roku 2017 przed podstawową opieką zdrowotną staną nowe zadania, tymczasem plan NFZ na nadchodzący rok nie przewiduje zwiększenia finansowania POZ. - Jest parę nowych wyzwań w nadchodzącym roku, ale nie ma jeszcze odpowiedzi na pytania skąd będą pochodziły środki - mówił.

Finansowanie POZ na 2017 rok ma wynosić wg planu NFZ 13,46 proc. środków przeznaczonych ogólnie na świadczenia; dla porównania plan NFZ na 2016 rok zakładał finansowanie 13,53 proc.

Jacek Krajewski przypomniał, że w 2017 w POZ mają być przyjmowani pacjenci nieuprawnieni do świadczeń. Ich liczba jest szacowana na ok. 1 mln. Do POZ, pod opiekę położnych i lekarzy trafią też dzieci ze skomplikowanych ciąż - w ramach programu "Za życiem".

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH