PZ krytycznie o zmianach w opiece zdrowotnej w dni wolne i święta

Wydany w środę (23 lutego) komunikat Porozumienia Zielonogórskiego dotyczący nowych rozwiązań w zakresie świątecznej i nocnej pomocy lekarskiej podkreśla, że nie określono standardu dla kontynuacji tych świadczeń.

W przesłanym prasie komunikacie Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie, reprezentujący świadczeniodawców podstawowej oraz ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, wyraża zaniepokojenie stanem kontraktowania pomocy doraźnej, szczególnie w zakresie kontynuacji świadczeń, które zaczną obowiązywać w codziennej praktyce od 1 marca 2011.

Jak twierdzi PZ, ani minister zdrowia, ani prezes NFZ nie wyznaczyli standardu dla świątecznej i nocnej pomocy lekarskiej w zakresie kontynuacji świadczeń. Określili jedynie standard wyposażenia, jakim powinien dysponować potencjalny świadczeniodawca nocnej pomocy lekarskiej. 

Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego „lekarze są zdezorientowani, bo nie wiedzą, jaki będzie zakres świadczeń, które będzie można uzyskać w ramach nocnej pomocy lekarskiej.” 

Związek twierdzi, że nierozwiązana pozostaje kwestia zabiegów ambulatoryjnych oraz zabiegów świadczonych w domu chorego, które są kontynuacją leczenia w sobotę i święta (np.: iniekcje, opatrunki), ponieważ nie wiadomo, czy ‒ w zgodnie z nowymi zasadami dot. nocnej i świątecznej opieki lekarskiej ‒ kontynuacja leczenia będzie musiała być przerwana na czas świąt oraz w dni wolne, czy też pacjenci będą musieli na takie zabiegi jeździć do wyznaczonych ośrodków. 

Według PZ nowe zasady dot świadczeń nocnych i świątecznych spowodują również, że szpitale będą miały problem, bo „mogą co prawda sprostać wysokim wymaganiom sprzętowym, jednak nie mają odpowiedniej ilości kadry medycznej i to zarówno lekarzy,  a szczególnie pielęgniarek”.

Bożena Janicka, prezes Wielkopolskiego Porozumienia, podsumowuje w komunikacie: „Każdy winien robić swoje i to w jasno określonym zakresie. Szpital pełnić funkcję szpitala, pomoc doraźna winna być pomocą doraźną a POZ – podstawową opieką zdrowotną. W zaistniałej sytuacji niebawem może się okazać, że za sprawą takich rozwiązań, uzyskanie pomocy doraźnej po godzinie 18.00 a zwłaszcza kontynuacja świadczeń w soboty i święta będzie jeszcze trudniejsze niż dotychczas, albo wręcz niemożliwe”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH