PZ: kontrakty lekarzy rodzinnych z NFZ na początku lutego

NFZ podpisze kontrakty z lekarzami rodzinnymi zrzeszonymi w Porozumieniu Zielonogórskim najpóźniej w pierwszych dniach lutego - powiedział w czwartek (27 stycznia) PAP wiceprezes PZ Krzysztof Radkiewicz po spotkaniu w resorcie zdrowia.

Zaznaczył, że takie zapewnienie złożyła 27 stycznia minister zdrowia Ewa Kopacz.

PZ informowało we wtorek (25 stycznia), że większość lekarzy z tej federacji nie podpisała umów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej. Prezes Porozumienia Jacek Krajewski ostrzegał, że niemal w całym kraju lekarzom z PZ kończą się recepty z ubiegłorocznych zapasów; aby wystawić nowe, muszą mieć numer tegorocznego kontraktu. Przypomniał także, że brak umów z NFZ powoduje, iż inni świadczeniodawcy mogą odmawiać pacjentom bezpłatnego wykonywania badań zleconych przez lekarzy z PZ.

– Otrzymaliśmy stanowcze zapewnienie pani minister Ewy Kopacz, że kontrakty zostaną podpisane nie później niż do pierwszych dni lutego. Dzięki temu pacjenci będą mogli nadal bez problemów korzystać ze świadczeń lekarzy rodzinnych. Oznacza to, że NFZ wreszcie będzie przestrzegał ustalenia z grudniowego porozumienia – powiedział PAP Radkiewicz po czwartkowym spotkaniu w resorcie.

Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński mówił we wtorek PAP, że czas podpisywania kontraktów w większości przypadków zależy od świadczeniodawców.

– Muszą złożyć poprawne wnioski. Na skutek przedłużających się negocjacji z PZ pod koniec roku, podpisanie kontraktów do 31 grudnia nie było możliwe – podkreślał Troszyński.

21 grudnia, na wniosek Porozumienia Zielonogórskiego, doszło do spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. W jego następstwie PZ odstąpiło od postulatu natychmiastowego wzrostu stawki kapitacyjnej. 22 grudnia MZ zgodnie z wnioskiem Federacji zgodziło się usunąć z umów z lekarzami rodzinnymi zapis dotyczący sprawozdawczości. Niepodpisanie do końca grudnia kontraktów oznaczałoby, że od nowego roku pacjenci nie mogliby korzystać z porad w gabinetach 14 tys. lekarzy rodzinnych w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Początkowo lekarze z PZ w negocjacjach z MZ i NFZ domagali się wzrostu stawki tzw. kapitacyjnej za świadczenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej o 72 grosze (wynosi ona 8 zł). NFZ informował, że na podwyżkę nie ma środków. Argumentem za podniesieniem stawki, jaki przedstawiali podczas rozmów lekarze, były zmiany w sprawozdawczości.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH