PPOZ: zawieszamy podpisywanie umów na przyszły rok. NFZ: ustalenia są aktualne PPOZ: zawieszamy podpisywanie umów na przyszły rok. NFZ: ustalenia są aktualne. Fot. Archiwum

Jak podkreśla prezes PPOZ Bożena Janicka, nagła zmiana wcześniejszych ustaleń dotyczących warunków umów podpisywanych z lekarzami POZ na następny rok do tej pory jeszcze nie miała miejsca. Teraz do tego doszło. Zdaniem Jacka Krajewskiego, szefa PZ, zmiany zaproponowane w zarządzeniu prezesa NFZ nr 124 są do przyjęcia i nie powinny być powodem protestu.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wydało oświadczenie, w którym czytamy: "Od wielu miesięcy trwały rozmowy podsumowujące obecny rok, jak również w zakresie warunków kontraktów na 2017. Wypracowano ustalenia, które zostały zamieszczone w Zarządzeniu Prezesa NFZ nr 122/2016/DSOZ z dnia 12 grudnia, co rokowało podpisaniem umów, o czym informowaliśmy. Tymczasem cztery dni później, 16 grudnia zostało opublikowane kolejne zarządzenie (nr 124/2016/DSOZ), zmieniające jednostronnie dotychczasowe ustalenia zawarte w trakcie negocjacji".

Zdaniem PPOZ, zarządzeniem tym prezes NFZ jednostronnie zerwał wcześniejsze ustalenia, wycofując się z zaplanowanych uzgodnień dotyczących umów z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej na rok 2017. Chodzi o ustalenia odnoszące się do profilaktyki chorób układu krążenia i cukrzycy, czyli bilansu zdrowego człowieka od 30 r. ż.

Nie tak powinna wyglądać realizacja porozumienia
- Przez wiele miesięcy wypracowywaliśmy porozumienie. W poniedziałek (12 grudnia - przyp. red.) zostało ono opublikowane, a już w piątek (16 grudnia - przyp. red.) ukazało się kolejne, zmieniające wcześniejsze ustalenia. To, co zostało wypracowane wcześniej, okazało się nieważne. Nikt nas o tym nie informował. Dowiedzieliśmy się o tych zmianach przypadkowo. To podważa w ogóle formę negocjacji i zawierania porozumienia, także na przyszłość - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Jak podkreśla prezes Janicka, taka sytuacja, nagłej zmiany wcześniejszych ustaleń, do tej pory jeszcze nie miała miejsca. - Jest to precedens, bo przez lata naszych negocjacji, jeszcze nigdy się tak nie zdarzyło, aby którakolwiek ze stron negocjacji po ich zakończeniu i ogłoszeniu aktem prawnym, jednostronnie je zrywała i zmieniała na gorsze. I to zarówno dla świadczeniodawców, jak i dla pacjentów. To podważa zaufanie do Ministerstwa Zdrowia i NFZ - mówi prezes PPOZ.

Jak tłumaczy, obecnie wszelkie działania w zakresie przyszłorocznych kontraktów zostały tylko wstrzymane. PPOZ oczekuje wyjaśnień w tej sprawie, zarówno od prezesa Funduszu jak i ministra zdrowia. Do tej pory bowiem nie przedstawiono żadnego uzasadniania - ani finansowego, ani organizacyjnego.

- Chcemy wiedzieć, jakie nadzwyczajne okoliczności wystąpiły, że zdecydowano się na zmianę wcześniejszych ustaleń. Przecież rozmawialiśmy kilka miesięcy, doszliśmy do porozumienia… Co takiego wydarzyło się w ciągu zaledwie czterech dni, że te ustalenia odrzucono - zastanawia się.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH