PPOZ: za mało pieniędzy na podstawową opiekę zdrowotną

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia nie zgadza się z zatwierdzonym planem finansowym na ochronę zdrowia na rok 2013. W ocenie organizacji w planie tym uwzględniono spadek finansowania na rzecz podstawowej opieki zdrowotnej, co grozi ograniczeniem dostępności pacjentów do lekarzy rodzinnych.

W tej sprawie PPOZ monitowało do prezes NFZ, Ministra Zdrowia, Sejmowej Komisji Zdrowia oraz dwukrotnie do Premiera RP. Niestety, jak przyznają członkowie Porozumienia decydenci nie widzą problemu, a uruchomiona 30 sierpnia br. przez prezes NFZ, Agnieszkę Pachciarz rezerwa budżetowa znowu trafiła w lwiej części do szpitali, a pozostałe dodatkowe środki otrzymają wszyscy z wyjątkiem podstawowej opieki zdrowotnej.

Z danych zaprezentowanych przez PPOZ na spotkaniu prasowym wynika, że lekarze rodzinni pracują najwięcej w całym systemie ochrony zdrowia. W ub. roku np. udzielili 142,5 mln porad lekarskich (w gabinecie i wizyt domowych), o kolejne 5 mln więcej niż rok wcześniej. W ciągu roku 24 tys. lekarzy rodzinnych wystawiło ponad 200 mln recept.

Tymczasem z blisko 58 mld zł, które NFZ przeznaczył w 2011 r. na sfinansowanie świadczeń zdrowotnych, do podstawowej opieki zdrowotnej trafiło jedynie 7,3 mld zł co stanowi 198 zł na jednego Polaka. 

W tej sytuacji lekarze przestrzegają decydentów, że jeżeli finansowanie POZ nie zmieni się pacjenci mogą od przyszłego roku zostać pozbawieni dostępu do tej formy opieki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH