PPOZ z ministrem o pacjentach nieubezpiecznich według e-WUŚ

Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia rozmawiało w Ministerstwie Zdrowia funkcjonowaniu systemu e-WUŚ.

Jak podało PPOZ w komunikacie dla mediów, z lekarzami spotkał się wiceminister zdrowia Piotr Warczyński oraz prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk.

PPOZ przekazało analizę prawną dotyczącą zobowiązań ZUS, KRUS do potwierdzenia uprawnień pacjentów takich jak: kobiety na urlopie macierzyńskim, kobiety na urlopie wychowawczym, pacjenci na długich zwolnieniach, pacjenci w postępowaniach rentowych.

- Do analizy PPOZ dołączyło wniosek wnioskiem do ministra zdrowia o zobligowanie tych instytucji do bieżącej  aktualizacji danych zasilających Centralny Wykaz Ubezpieczonych - poinformowała Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Strony wskazały także na konieczność pilnego rozwiązania problemu młodzieży uczącej się od 18 do 26 roku życia pozostającej w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych jako nieuprawniona z powodu np: podjęcia sezonowej pracy.

Wg prezes Janickiej, rozwiązaniem jest już od lat proponowany weryfikator szkół i uczelni - dwa razy w roku na podstawie list studentów i uczniów, przekazywanych do CWU.

- Takie rozwiązanie stanowiłoby nadrzędne uprawnienie ucznia lub studenta, które nie anuluje się przez chwilową pracę, czy brak zgłoszenia do ubezpieczenia przez rodzinę. Resort przyznał, że jest to jedna z najpilniejszych poprawek w funkcjonowaniu systemu e-WUŚ i będzie tematem prac - zaznacza prezes Janicka.

Przeanalizowano również zasady funkcjonowania oświadczeń w POZ. -  Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami każdorazowo, kolejne złożone oświadczenie i potwierdzone w deklaracji POZ, pozostają ważne przez kolejne trzy miesiące od daty ostatniego oświadczenia - podkreśla Marek Walkiewicz z zarządu PPOZ.  

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH