PPOZ tłumaczy co dokładnie wynegocjowało z ministerstwem

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia przekazało mediom oświadczenie, w którym dokładnie wyjaśnia jakie punkty zawiera wynegocjowane przez nie 17 grudnia 2014 r. porozumienie z Ministerstwem Zdrowia dotyczące umów na rok 2015 z przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze PPOZ nie protestują.

Jak tłumaczy PPOZ (odrębny związek poza strukturami Porozumienia Zielonogórskiego - przyp. red.) oświadczenie zostało wydane „w związku z pojawiającymi się szeroko w środkach masowego przekazu mylnymi stwierdzeniami dotyczącymi przebiegu negocjacji (PPOZ - przyp. red.) umów dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na rok 2015, ostatecznego wyniku tych negocjacji i ich skutków organizacyjnych i finansowych”.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) z Wielkopolski oświadcza co następuje (treść oświadczenia publikujemy w całości):

1. Negocjacje umów dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na rok 2015 z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia PPOZ prowadziło od września 2014 i zakończyło 17 grudnia 2014. Wynik tych negocjacji jest wiążący dla wszystkich lekarzy w Polsce. KLR i PZ prowadziło negocjacje niezależnie od PPOZ.

2. Wynikiem negocjacji jest, po raz pierwszy od 2008 roku, wzrost nakładów na podstawową opiekę zdrowotną o 1,1 mld zł. Stanowi to ponad 20 proc. wartości kontraktów dla lekarzy. Na kwotę tę składa się:

a) 336 mln zł jako rekompensata wzrostu ilości porad z powodu obowiązku posiadania przez pacjentów skierowań do okulisty i dermatologa,

b) 514 mln zł jako rekompensata rozszerzenia katalogu badań gwarantowanych w podstawowej opiece zdrowotnej, a realizowanych dotąd przez AOS,

c) 30,12 mln zł na rozbudowę systemów informatycznych,

d) 180 mln zł z tytułu wprowadzenia nowego przelicznika wiekowego dla przedziału wiekowego 40-65 lat.

3. PPOZ zaakceptowało likwidację dalszego finansowania porad lekarskich chorym na cukrzycę i choroby układu krążenia stawką 3,0. Środki do tej pory wydatkowane przez NFZ na ten cel, w całości, tytułem rekompensaty włączone zostały do stawki bazowej.

Wysoce prawdopodobne jest, że wobec stwierdzanych coraz częściej przez NFZ przypadków wątpliwego kwalifikowania porad do zapłaty ze wskaźnikiem 3,0 zostanie wprowadzony standard tych porad. Spowoduje to obniżenie przychodów z kontraktu lekarskiego. Uzyskanie rekompensaty finansowej wówczas nie będzie już możliwe.

4. PPOZ zaakceptowało deaktywowanie przez NFZ deklaracji świecących się w systemie e-WUŚ na czerwono. Środki dotąd wydatkowane przez NFZ na ten cel także, w całości, tytułem rekompensaty zostały włączone do stawki bazowej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH