Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia uważają, że refundacja antybiotyków nie może być uzależniona od wyników badań dodatkowych, takich jak posiew czy wymaz.

PPOZ wskazuje, że polscy lekarze, podobnie jaki ich koledzy w innych krajach, w zdecydowanej większości przypadków decyzję o zastosowaniu w procesie leczniczym antybiotyku opierają  o obraz kliniczny i aktualny stan zdrowia pacjenta.

Bożena Janicka, prezes PPOZ, podkreśla też, że zgodnie z rozporządzeniem MZ ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej możliwość wykonania posiewów i wymazów jest wąska. Poza zasięgiem możliwości identyfikacji patogennej flory bakteryjnej pozostaje zatem terapia licznych schorzeń leczonych przez lekarzy rodzinnych tj.: zapalenie płuc, zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok, zapalenia skóry , zapalenia spojówek, zapalenia jamy ustnej itd.

- Niepokoi nas stanowisko zaprezentowane przez  prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz w piśmie do Rzecznika Praw Pacjenta z dnia 24 lipca 2012 roku w sprawie refundacji antybiotyków uzależnonej od wykonania badania posiewu (badania dodatkowe). Zgodnie z tym stanowiskiem oraz uwzględniając fakt, że lekarz rodzinny ma wąską możliwość wykonania posiewów i wymazów w przypadku szeregu innych schorzeń, z którymi stykamy się na co dzień, nie bardzo wiemy, jak mamy postępować - uważa Bożena Janicka.

Wskazuje, że wykonanie posiewu i wynikający z antybiogramu lek nie zawsze może być też zastosowany u chorego, np. ze względu na uczulenia, nietolerancję.

- Kierowanie tych wszystkich innych przypadków i stanów chorobowych do leczenia szpitalnego nie jest rozwiązaniem. Pozostaje więc nam - lekarzom rodzinnym - przepisywanie antybiotyków ze 100-proc. odpłatnością, ale to znowu naraża pacjneta na koszty. Dlatego zwrócilismy się do prezes NFZ o ponowną analizę i stanowisko w tej sprawie - komentuje prezes PPOZ.

Podkreśla, że sposobu terapii nie da się uzależnić od wyników badań dodatkowych.

- Nie bez powodu na trwałe ugruntowała się ich nazwa jako ''badania dodatkowe lub badania uzupełniające''. Do nich należą miedzy innymi posiewy i wymazy. Wykonywanie tych obu nie może opóźniać interwencji lekarskiej, a nie wykonanie narażać pacjenta na dodatkowe koszty. Nie należy więc ich bezwzględnie łączyć z zasadami refundacji  wynikającymi z charakterystyki produktu leczniczego, bo znowu na tym najbardzie straci pacjent - zaznacza w stanowsku PPOZ.

Więcej o wypisywaniu antybiotyków: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH