PPOZ: podpiszemy umowy z NFZ jedynie na pierwsze 5 miesięcy 2013 r.

W poniedziałek (17 grudnia) lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia złożyli do NFZ umowy na kontraktowanie świadczeń na pierwsze 5 miesięcy 2013 r. - informuje w komunikacie PPOZ.

- Przed kilkoma tygodniami - mimo postulatów lekarzy rodzinnych - Centrala NFZ określiła warunki zawierania umów kontraktowych i zaproponowała, aby lekarze podpisali umowy "in blanco" na okres jednego roku, ale z ustalonym finansowaniem tylko na pierwsze pięć miesięcy. Taka umowa była niebezpieczna: niosłaby za sobą ryzyko wprowadzenia niekorzystnych zmian podczas jej trwania - przypomina PPOZ.

Lekarze nie przyjęli propozycji prezes NFZ. "Podpiszemy umowy tylko na pięć miesięcy - na warunkach roku 2012. To oznacza, że w tym czasie stosowanie systemu eWUŚ przez świadczeniodawców PPOZ będzie fakultatywne, a nie obligatoryjne i nie będzie miało żadnego wpływu na finansowanie POZ. PPOZ podtrzymuje swoje krytyczną ocenę tego systemu, jako niedopracowanego technicznie, u większości świadczeniodawców nie wdrożonego i całkowicie nieprzydatnego do stosowania przez świadczeniodawców POZ" - czytamy w komunikacie.

- Oprócz spraw związanych z kontraktowaniem, lekarze z PPOZ postulują o nieprzerzucanie na nich oraz na pielęgniarki obowiązku weryfikacji prawa do świadczeń pacjentów wraz z pobieraniem od nich oświadczeń o ubezpieczeniu, ponieważ będzie to opóźniało, a może i paraliżowało udzielanie świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej od 1 stycznia 2013 r. - zauważa prezes PPOZ Bożena Janicka i dodaje:

- Lekarze z PPOZ nie zgadzają się również na spadające nakłady na podstawową opiekę zdrowotną. Pomimo podziału dodatkowych środków w wysokości ponad 6 miliardów złotych pominięto POZ, mimo iż ustalenia finansowe osiągnięte z Funduszem w drodze negocjacji były inne  - zaznacza Bożena Janicka. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH