PPOZ po walnym zgromadzeniu Na zdj. Bożena Janicka, Fot. archiwum RZ

14 czerwca w Koninie odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Wzięło w nim udział ponad 50 lekarzy- delegatów PPOZ z całej Wielkopolski.

"Zebrani delegaci bardzo wysoko ocenili pracę zarządu PPOZ i udzielili mu absolutorium za rok 2014. Dając pełny , poparty głosem wszystkich delegatów mandat do dalszej pracy prezesa i zarządu PPOZ" - podaje PPOZ w komunikacie dla mediów.

- Wyjątkowym wyzwaniem był koniec 2014. Efektem wielomiesięcznych negocjacji z Ministrem Zdrowia są dobre rozwiązania organizacyjne , skutkujące wzrostem finansowania w podstawowej opiece zdrowotnej. Możemy powiedzieć, że przeprowadziliśmy prawdziwą rewolucję w finansach - przekazuje Bożena Janicka, prezes zarządu PPOZ.

Dodaje: - Poza tym, dzięki rozmowom w Ministerstwie Zdrowia, na bieżąco realizowane są sprawy dotyczące systemu eWUŚ i bazy w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. Po raz pierwszy od lat zmniejsza się liczba „czerwonych świateł”, i to poniżej 7 procent i spada nadal! Pakiet onkologiczny i anty-kolejkowy także nie sprawia problemów w POZ. Na bieżąco wydawane są „zielone karty” – zapewnia Bożena Janicka.

Zdaniem prezes PPOZ dobre zmiany dotyczą także usankcjonowania deklaracji POZ na podmiot, co ogranicza likwidowanie ich przez płatnika w czasie zaprzestania udzielania świadczeń przez konkretną osobę.

-  Ale jednocześnie wprowadzono 3 osobne wzory druków oświadczeń (dla lekarza, pielęgniarki i położnej w POZ). Domagamy się dodatkowego, czwartego, łącznego druku zbiorczego deklaracji- wyjaśnia Eugeniusz Michałek wiceprezes PPOZ.

Nadal jednak - jak czytamy w komunikacie - nie brakuje problemów, z którymi nie potrafi sobie poradzić podstawowa opieka zdrowotna, a które stały się priorytetem dla PPOZ.

- Od dawna podnosimy problem doskwierającego braku kadry medycznej, a szczególnie lekarzy w podstawowej opiece zdrowotnej. Brakuje także długofalowej polityki w polskiej ochronie zdrowia. Nie wiemy jakie zmiany szykują się po zmianach w rządzie i jak będzie wyglądała sytuacja od listopada czy grudnia. Nie wiemy, czy będziemy mogli spokojnie pracować, i czy nasi pacjenci będą mieli właściwą opiekę, na czym nam bardzo zależy! - podkreśla Iwona May wiceprezes PPOZ.

Zaznacza: - Drastycznym problemem jest też brak polityki senioralnej. Poza zapowiedziami o wprowadzeniu bilansu 60-, czy 65-latka nie ma nic. A co z profilaktyką ? Wielokrotnie podkreślaliśmy, że podstawowa opieka zdrowotna nie powinna być wyłącznie medycyną naprawczą. Podstawą w POZ jest profilaktyka.

Podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów w Koninie, trwającego wiele godzin, udowodniono, że walka PPOZ o racjonalną politykę zdrowotną przynosi efekty.

Według prezes Janickiej najlepszym podsumowaniem już 11 letniej pracy Związku jest motto zjazdu:

"Sukces to śmiać się często i szczerze, zyskiwać szacunek inteligentnych ludzi, zasługiwać na dobrą ocenę uczciwych krytyków i cierpliwie znosić zdradę fałszywych przyjaciół. Pozostawić po sobie świat nieco lepszym i mieć świadomość, że choćby jedna istota ludzka odetchnęła lżej dzięki temu, że my istnieliśmy na tym świecie" (Ralph Waldo-Emerson).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH