PPOZ: oczekujemy podwyżek dla pielęgniarek POZ od 1 września. MZ: dostaną, ale od 1 stycznia Bożena Janicka, prezes PPOZ apeluje, żeby pielęgniarki POZ dostały podwyżki od 1 września. Fot. Archiwum

Oczekujemy podwyżek od 1 września br. dla pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej - apeluje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia w piśmie do ministra zdrowia. Resort przewidział podwyżki dla tej grupy zawodowej od 1 stycznia 2016 r.

W zeszłym tygodniu resort zdrowia i przedstawiciele organizacji pielęgniarek i położnych podpisali porozumienie, zgodnie z którym wynagrodzenia pielęgniarskie mają wzrastać po 400 zł przez cztery lata.

Porozumienie zakłada, że wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych zatrudnionych u świadczeniodawców posiadających umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (z wyłączeniem podstawowej opieki zdrowotnej) nastąpi od 1 września br. Natomiast pielęgniarki i położne realizujące świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej oraz środowiska nauczania i wychowania otrzymają podwyżki od 1 stycznia 2016 r.

PPOZ, w piśmie podpisanym przez prezes Bożenę Janicką, zaapelowało do ministra zdrowia Mariana Zembali, by nie dzielił środowiska pielęgniarskiego "na lepsze i gorsze". PPOZ podkreśliło, że popiera wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, jednak uważa za "całkowicie niezrozumiałe pominięcie od 1 września 2015 r. w tej podwyżce pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej/lecznictwa otwartego".

Czytaj: PPOZ o podwyżkach dla pielęgniarek peozetów - dlaczego pominięte?

PPOZ oczekuje podwyżek od 1 września również dla pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej i przekonuje, że "podwyżka od września 2015 r. stanowi zaledwie sumę 50 mln zł".

MZ: pielęgniarki POZ otrzymają podwyżki od 1 stycznia 2016 r.
Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski powiedział we wtorek (29 września) PAP, że podczas negocjacji zarówno resort, jak i przedstawiciele środowiska pielęgniarek i położnych zgodnie uznali, że rozwiązanie, by pielęgniarki POZ otrzymały podwyżki od 1 stycznia 2016 r. jest właściwe.

Wiceminister wyjaśniał, że pielęgniarki POZ są rozliczane wg stawki kapitacyjnej (za jednego pacjenta) i "w odróżnieniu od pielęgniarek we wszystkich pozostałych podmiotach leczniczych pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej miały zwiększone stawki od 1 stycznia 2015 r.". Minister dodał, że stawka ta wzrosła z ok. 24 zł do ponad 28 zł.

PPOZ w piśmie do ministra podkreśla, że w 2015 r. pielęgniarki POZ nie otrzymały podwyżek, a "zmiana stawki kapitacyjnej wynikała tylko i wyłącznie z wykreślenia z list POZ pacjentów zweryfikowanych negatywnie w systemie eWUŚ (...) i przeliczenia tych samych pieniędzy na mniejszą populację".

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH