PPOZ o propozycjach ministra nt. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, w związku z zapowiadanymi przez ministra zdrowia zmianami w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej wystąpiło do ministra z wnioskiem o "skoncentrowanie się na naprawie funkcjonowania polskiego systemu zdrowia, a nie jedynie na gaszeniu pożarów i prowadzeniu działań doraźnych".

Porozumienie w rozesłanym do redakcji gazet komunikacie prasowym nawiązuje do propozycji ministra obejmujących umożliwienie pacjentom prawa wyboru lekarza np. pediatry czy internisty w POZ, tworzenie poradni pediatrycznych i internistycznych, odrębne kontraktowanie nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Porozumienie przypomniało, że już od lat każdy pacjent ma prawo wyboru lekarza POZ, pielęgniarki i położnej, oraz placówki medycznej. Pacjent ma prawo bez żadnych konsekwencji zmienić swój wybór 2 razy w roku. Prawo dopuszcza też takie sytuacje, kiedy pacjent może - bez wniesienia opłaty w wysokości 80 zł - wskazać nowego lekarza więcej niż 2 razy w roku, jeśli zmienia miejsce zamieszkania.

"Tak więc swoboda wyboru lekarza i placówki jest w całości zachowana" - pisze PPOZ.

Organizacja twierdzi - co do prawa wyboru pediatry - że obecna kadrowa struktura podstawowej opieki zdrowotnej jest jednoznaczna. Lekarze rodzinni to specjaliści, z których wielu oprócz specjalizacji z medycyny rodzinnej posiada również inne - głównie z pediatrii i chorób wewnętrznych.

Ilość specjalistów pediatrów w POZ sięga około 9 tys. na 24 tys. wszystkich tam pracujących lekarzy. "Tak więc każdy pacjent ma prawo wyboru lekarza poz/rodzinnego, będącego jednocześnie pediatrą, podobnie jak ma wybór internisty. Zabezpieczamy Polakom około 200 mln świadczeń rocznie, a doliczając świadczenia pielęgniarki POZ, położnej POZ i higieny szkolnej, to około 500 mln świadczeń" - twierdzą lekarze z PPOZ.

"Dlatego wygłaszane przez Ministra tezy wprowadzenia zmian w zakresie prawa i możliwości wyboru pediatry, budzi w nas lekarzach zdziwienie (...)" - piszą. Dodają, że poradnie rejonwe z powodu ich niedostosowania do zaspokojenia 80% potrzeb zdrowotnych pacjentów zastąpiono poradniami lekarzy rodzinnych, którzy już sprawują opiekę w zakresie od pediatrii do geriatrii.  

"Jeśli zaś chodzi o nocną i świąteczną pomoc lekarska to jest ona odrębnie kontraktowana, więc zapowiedzi wprowadzenia odrębności to nic innego, jak wywoływanie wrażenia, że „coś” dla tego systemu się robi. Zmiany sposobu kontraktowania nie naprawią systemu" - konkludują ostro lekarze z PPOZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH