PPOZ mile zaskoczone tempem realizacji porozumienia

Lekarze rodzinni skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia pozytywnie oceniają zmiany w zakresie informatycznym dotyczącym deklaracji POZ, a także początek realizacji zmian planu finansowego zapowiadanego przez MZ i Centralę NFZ.

- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni szybkim tempem wprowadzenia ustalonych w grudniu zmian - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ, w przesłanym nam w środę (21 stycznia) komunikacie.

Wskazuje, że już opublikowano projekt nowego zarządzenia informatycznego (będącego realizują ustaleń z grudnia 2014 r.) oraz zarządzenie prezesa NFZ w sprawie wprowadzenia w życie pierwszej zmiany w finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych na 2015 rok.

Wyjaśnia, że na sprawy informatyczne w zakresie deklaracji eWUŚ czekano z niecierpliwością, bo są one potrzebne na już, do bieżących rozliczeń.

Nawiązując do finansowania świadczeń, Janicka przypomina, że zmiany planu finansowego na 2015 rok to efekt długotrwałych negocjacji między PPOZ a ministrem zdrowia, które w grudniu zakończyły się zawarciem porozumienia.

Wskazuje, że lekarze rodzinni skupieni wokół PPOZ wywalczyli blisko 1,1 miliona zł więcej na udzielanie świadczeń medycznych. Ma to związek ze zwiększoną liczbą obowiązków (w tym wynikających głównie z pakietu onkologicznego i antykolejkowego).

W komunikacie PPOZ podkreślono, że zamieszczone na stronie internetowej zarządzenie prezesa NFZ z 16 stycznia 2015 roku uwzględnia zwiększenie pozycji B2 - ”Koszty świadczeń opieki zdrowotnej” w planach oddziałów wojewódzkich NFZ o kwotę 723.171 tysięcy złotych - i to zarówno na POZ, jak i dla ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i szpitali.

Czytaj: NFZ: zwiększanie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w 2015 r.

Janicka przyznaje, że jest zaskoczona szybkim wprowadzeniem zmian finansowych przez NFZ, gdyż zazwyczaj dokonywano ich w marcu, a najczęściej w maju.

- Ale rozumiemy, że właśnie rozpoczęła się realizacja pakietu onkologicznego. Uważamy, że to bardzo dobry kierunek i oczekujemy kolejnych zmian, na których skorzysta nie tylko Podstawowa Opieka Zdrowotna, ale również szpitale i Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna - podkreśla Bożena Janicka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH