PPOZ: lekarze nie podpiszą z NFZ umów "in blanco"

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia ostrzegają Fundusz, że nie podpiszą umów na kontraktowanie świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej na cały rok 2013 w takiej formie, jaką chce narzucić prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Centrala NFZ złożyła ostateczną propozycję, aby lekarze podpisali umowy "in blanco" na okres jednego roku, ale z ustalonym finansowaniem tylko na pierwsze pięć miesięcy.

Jak informuje PPOZ, proponowana im umowa jest niebezpieczna i niesie za sobą dalece prawdopodobne znamiona wprowadzenia zmian na niekorzystne podczas jej trwania. 

Decyzję o podpisanie umów  z NFZ na świadczenie porad lekarskich na okres pięciu miesięcy, tj. do dnia 31 maja 2013 roku, podjęli wspólnie  przedstawiciele powiatowi i regionalni PPOZ, członkowie zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz prawnicy PPOZ, podczas sobotniej (8 grudnia) debaty.

Lekarz z PPOZ nie zgadzają się także na przerzucenie na lekarzy oraz pielęgniarki POZ, zgodnie z zarządzeniem prezes NFZ, weryfikacji prawa do świadczeń milonów pacjentów dziennie wraz z pobieraniem oświadczeń. Jak twierdzą w przypadku tak nieprzygotowanego rejestru Centralnego Wykazu Ubezpieczonych będzie - przede wszystkim – opóźniało, a może i paraliżowało udzielanie świadczeń w POZ  od 1 stycznia 2013.

Lekarze z PPOZ nie zgadzają się również na spadające nakłady na podstawową opiekę zdrowotna - jak podają  - "jedyną jeszcze wydolną część systemu opieki zdrowotnej".

"Pomimo podziału dodatkowych środków w wysokości ponad 6 mld zł pominięto POZ, mimo, że w drodze negocjacji ustalenia finansowe poczynione z instytucją NFZ oraz z prezesem NFZ jeszcze w roku 2011 i w 2012 były inne" - twierdzą członkowie organizacji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH