PPOZ krytycznie o planie finansowym NFZ

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia krytykują plan finansowy NFZ na 2013 rok. Według nich przewiduje on spadek poziomu finansowania podstawowej opieki zdrowotnej.

W stanowisku przesłanym m.in. do PAP oraz redakcji portalu rynekzdrowia.pl we wtorek (7 sierpnia) lekarze stwierdzili, że "najwidoczniej założeniem resortu zdrowia i Centrali NFZ jest przeniesienie leczenia Polaków do szpitali i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej". "Pomysł ten jak dotąd wygenerował tylko długi i wzrost kolejek oczekujących na leczenie" - podkreślili. 

"W tej sytuacji organizacja lekarzy z PPOZ wyraża głębokie zaniepokojenie faktem, że podstawowa opieka zdrowotna nie jest dla prezes NFZ ani dla posłów RP priorytetem i po raz kolejny decydenci zamierzają pompować pieniądze w zadłużające się szpitale i niedostępną dla pacjentów specjalistykę" - czytamy w stanowisku. 

Lekarze wyrazili sprzeciw wobec próby obniżania roli podstawowej opieki zdrowotnej w systemie ochrony zdrowia. "Przeznaczenie jedynie 1,1 proc. wzrostu finansowania na podstawową opiekę zdrowotną (co nie pokrywa nawet obecnej inflacji) w konsekwencji oznacza spadek wydatków z 12,6 proc. udziału we wszystkich kosztach świadczeń w roku 2011, do 12,15 proc. w roku 2013 - co przełoży się na ograniczenie dostępności pacjentów do lekarzy rodzinnych, a co za tym idzie na jeszcze większe kolejki do lekarzy specjalistów i do szpitali" - argumentują lekarze. 

W ich ocenie podczas debaty nad projektem planu w trakcie posiedzenia sejmowej komisji zdrowia posłowie, niezależnie od opcji politycznej, wykazywali jedynie zatroskanie zadłużaniem się szpitali oraz kolejkami do specjalistów. "Zdumiewające jest to, że o podstawową opiekę zdrowotną nie upomniał się nikt, nawet posłowie - lekarze rodzinni" - zaznaczyli przedstawiciele PPOZ. 

W lipcu sejmowa komisja zdrowia oraz komisja finansów publicznych, a następnie Rada NFZ pozytywnie zaopiniowały projekt planu finansowego na 2013 r. 

Projekt zakłada, że w 2013 r. przychody wyniosą 67,029 mld zł (wzrost o ponad 2,5 mld zł w porównaniu do planu na 2012 r.), z czego ponad 96 proc. stanowić będą wpływy ze składek zdrowotnych. Planowane koszty świadczeń opieki zdrowotnej wynoszą 63,271 mld zł, co stanowi 94,39 proc. kosztów ogółem. Oznacza to nominalny wzrost w stosunku do planu na 2012 r. (pierwotnego) o ok. 2,3 mld zł, tj. o 3,83 proc. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH