PPOZ: jak w domu pacjenta mamy wystawić e- zwolnienie? Jak w domu pacjenta wystawić e- zwolnienie? - to pytanie Bożenia Janicka kieruje do ZUS. Fot. Archiwum

Zarząd Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wyraża zdecydowany sprzeciw wobec radykalnemu ograniczaniu lekarzom dostępu do bloczków ZUS ZLA (papierowych druków zwolnień lekarskich).

- W kwietniu mają to być dwa bloczki na lekarza, w maju i czerwcu już tylko po jednym! Taka decyzja jest dla nas niezrozumiała, ponieważ często zdarza się, że tylko jednego dnia lekarz wypisuje po kilka bloczków - wyjaśnia Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w komunikacie przesłanym redakcji Rynku Zdrowia.

Ograniczenie dostępu do papierowych bloczków ma, według PPOZ, związek z obowiązkowym przejściem na e-zwolnienia, które obowiązywać ma od 1 lipca. W opinii lekarzy skupionych wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w sytuacji, w jakiej znalazła się podstawowa opieka zdrowotna wystawianie elektronicznych zwolnień powinno być fakultatywne, a nie obligatoryjne.

O ile druk papierowy może wypisać rejestracja przychodni, a lekarz tylko to potwierdza, o tyle do wystawienia e-zwolnienia potrzebne są osobiste kody lekarza.

- Podstawowa opieka zdrowotna to często praca w terenie, w domu pacjenta. Jak wówczas wystawić e- zwolnienie? I jeszcze wydrukować, jeśli pacjent zawnioskuje o to? Oburzające jest stanowisko ZUS w tej sprawie. Lekarze w ZUS dowiadują się, że mają zaopatrzyć się w sprzęt mobilny - laptopy, drukarki, łącze internetowe, aby na miejscu - w domu chorego wystawić e- zwolnienie. ZUS nie tylko nie liczy się z naszym czasem i możliwościami, ale również z finansowaniem tego zakupu przez samych lekarzy - dodaje prezes PPOZ

Zarząd PPOZ oczekuje zmiany postępowania ZUS wobec lekarzy i liczy, że zaplanowane na 4 kwietnia spotkanie z prof. Gertrudą Uścińską, prezes ZUS przyniesie oczekiwany skutek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH