POZ kontra NFZ, czyli plan awaryjny dla pacjenta

Oddziały wojewódzkie NFZ przygotowują plany awaryjne na wypadek, gdyby w przyszłym roku lekarze POZ zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim zamknęli gabinety. Chorych przejęliby inni lekarze, przychodnie specjalistyczne, a także szpitale.

Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego nie wierzy w skuteczność planu awaryjnego NFZ i przypomina, że już w 2004 r. próbowano w ten sposób rozwiązać problem i nie udało się.

– Nie ma możliwości zastąpienia ludzi, którzy pracują w podstawowej opieki zdrowotnej – przekonuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl i wyjaśnia, że najlepsza opieka musi być stworzona w ramach pierwszego kontaktu. – I o to walczymy – podkreśla.

Dodatkowych pieniędzy nie będzie?
Dodajmy, że Porozumienie Zielonogórskie nieraz pokazało, że potrafi sparaliżować opiekę zdrowotną w kraju. W styczniu 2003 r. lekarze nie podpisali kontraktów w proteście przeciwko wprowadzeniu nocnej opieki medycznej. Potem był wspominany przez prezesa 2004 r. Problemy z kontraktami były też w 2006 r., gdy Porozumienie żądało zwiększenia stawki, płaconej NFZ i po kilku tygodniach wywalczyło pieniądze.

Tymczasem NFZ przygotowuje się do złagodzenia ewentualnych skutków lekarskiego protestu. O dodatkowych pieniądzach dla POZ nie chce nawet słyszeć. Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ wylicza, że spełnienie postulatu Porozumienia Zielonogórskiego dotyczącego wzrostu stawki kapitacyjnej o 78 groszy, kosztowałoby Fundusz 400 mln złotych, bez składników pochodnych.

– Są to środki dla nas niedostępne. Mamy wyzerowany fundusz zapasowy. Nie mamy żadnych środków dodatkowych, które mógłbym przenieść czy przesunąć – tłumaczył dziennikarzom.

Wobec tego oddziały Funduszu przygotowują się na najgorsze.

Scenariusz na wypadek
Grażyna Hejda, dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ zapewnia, że jeśli dojdzie do fiaska rozmów z PZ, to ma przygotowywany projekt zabezpieczenia opieki zdrowotnej poprzez stworzenie poradni internistycznych i pediatrycznych w obrębie poradni specjalistycznych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH