POZ: jesienią i zimą wzrost stawki kapitacyjnej

Na spotkaniu NFZ z lekarzami z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia ustalono kolejny wzrost finansowania dla POZ świadczeń w okresach wzmożonej zachorowalności na ostre schorzenia układu oddechowego.

Jak informuje dr Bożena Janicka, prezes PPOZ, 29 września uzgodniono sposób rozliczania udzielanych świadczeń w okresach wzmożonej zachorowalności na ostre schorzenia układu oddechowego.

- Jest to czas udzielania bardzo wielu porad w naszych gabinetach, wykonywania wielu dodatkowych badań diagnostycznych. Lekarze POZ mogą zatem liczyć na wyższe finansowanie świadczeń w tym zakresie o współczynnik 0,1 bazowej stawki kapitacyjnej, co stanowi 10 proc. wzrostu stawki bazowej - komentuje spotkanie dr Janicka.

W oparciu o analizę dotychczasowej sprawozdawczości z porad, lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia ustalili z Jackiem Paszkiewiczem, prezesem Funduszu, że okresy wzmożonej zachorowalności podlegające wzrostowi finansowania to miesiące styczeń, luty, marzec oraz wrzesień, październik i listopad.

Wzrost finansowania obejmie te poradnie POZ i tych lekarzy, u których w wymienionych okresach liczba porad udzielonych w przypadku tych konkretnych schorzeń będzie stanowić co najmniej 30 proc.

Ponadto,  podczas spotkania uzgodniono, że następna zmiana planu finansowego dla POZ obejmie także wzrostu wartości współczynnika korygującego dla dzieci starszych w przedziale wiekowym od 7. do 19. roku życia.

Obecnie lekarze i pielęgniarki POZ są na etapie podpisywania aneksów do umów na realizację świadczeń zgodnie z porozumieniem z lipca 2011roku, dotyczącym zmian w przedziale wiekowym od 0 do 6 lat i powyżej 65 roku życia, co skutkuje również na rok 2012.

- Rozmawialiśmy również na temat projektu zarządzenia prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w POZ na przyszły rok oraz o planach prezesa NFZ dotyczących ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W tym zakresie MZ planuje zmiany w przepisach rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych - dodał dr Alfred Adamczewski, członek zarządu PPOZ. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH