PMR: sprzedaż suplementów diety w krajach CIS osiągnie niedługo 1 mld euro

Według najnowszego raportu PMR wartość sprzedaży suplementów diety w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw - CIS (Rosja, Ukraina, Kazachstan,) wyniosła w 2013 r. 888 mln euro w cenach hurtowych, osiągając dynamikę wzrostu na poziomie 23%.

Na analizowanym rynku CIS najwyższy udział ma rynek rosyjski - 70%. Dość duży udział, niewspółmierny do liczby mieszkańców, reprezentuje Kazachstan - wynosi on 10%. Wynika to z faktu, iż na tym rynku zaznacza się dość duży udział firm zagranicznych, których produkty są zwykle dużo droższe niż produkty firm lokalnych.

W maju 2013 r. odbyło się w Kijowie spotkanie Rady Koordynującej ds. Reklamy przy Międzynarodowej Radzie Polityki Antymonopolowej dla krajów CIS (ICAP), gdzie dyskutowano sprawę reklamy suplementów diety - obecna praktyka i stan prawny odbiegają znacząco od przepisów np. Unii Europejskiej.

W Rosji niedawno wprowadzono nowelizację prawa reklamowego - dokument został podpisany w lipcu 2013 r. Wprowadzono wtedy zasadę mówiącą, że każda reklama powinna zawierać ostrzeżenie, iż dany suplement diety nie jest lekiem. Na Ukrainie przepisy są zadowalające, jeśli chodzi o standardy tylko w niektórych aspektach - istnieje np. zasada, że treść reklamy musi zostać zaakceptowana przez odpowiednie ciało administracyjne, jednocześnie jednak nie ma powszechnie obowiązujących i zunifikowanych zasad postępowania przy takiej decyzji.

Na Ukrainie i w Kazachstanie istnieją poza tym przepisy mówiące, że reklama suplementów diety nie powinna wprowadzać konsumenta w błąd, to znaczy m.in. sugerować, że ma do czynienia z lekiem. Jednak zupełnie inną kwestią jest egzekwowanie tych przepisów w praktyce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH