PMR: rynek prywatnej opieki zdrowotnej będzie rósł o 5 proc. rocznie

W 2011 roku wartość rynku prywatnej opieki zdrowotnej wrosła o około 7 proc. w stosunku do poprzedniego roku i sięgnęła 30,8 mld zł - wynika z raportu "Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012-2014" opublikowanego przez PMR Publications.

Dynamika wzrostu rynku prywatnej opieki zdrowotnej była wyższa niż w 2010 roku, kiedy wyniosła 3,5 proc., ale niższa niż w najlepszych dla rozwoju segmentu prywatnej opieki zdrowotnej latach 2007-2009. Miedzy 2012 a 2014 rokiem, według prognoz PMR, rynek będzie się rozwijał w tempie około 5 proc. średniorocznie (CAGR).

Dynamika wzrostu będzie zbliżona w każdym z analizowanych lat, przy czym, w związku ze stopniową poprawą ogólnej sytuacji ekonomicznej, będzie najwyższa w 2014 roku. W 2014 roku wartość rynku zbliży się do 36 mld zł, podwoi się więc niemal w porównaniu do 2005 roku.

Struktura prywatnych wydatków na opiekę zdrowotną pozostała niemal niezmieniona w ciągu ostatnich kilku lat. Największy udział (58 proc.) w prywatnych wydatkach na opiekę zdrowotną mają wydatki na leki i sprzęt medyczny. Z racji wyższej niż w przypadku innych segmentów dynamiki wzrostu, udział abonamentów medycznych i ubezpieczeń zdrowotnych w rynku wzrósł w 2011 r. o 1 punkt procentowy dla każdego z segmentów (w porównaniu do roku 2010).

Coraz więcej firm z szeroko pojętego sektora prywatnej opieki zdrowotnej debiutuje na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych lub na NewConnect. W 2011 roku swój debiut miały m.in. Dom Lekarski, Swissmed Prywatny Serwis Medyczny, IQ Medica, Enel-Med, PCZ Polski Holding Medyczny, Indexmedica, Scanmed Multimedis i Voxel.

W przypadku IQ Medica, środki z emisji mają być przeznaczone na rozpoczęcie działalności szpitalnej z zakresu chirurgii plastycznej, ortopedii, laryngologii i ginekologii. Enel-Med pozyskany kapitał zainwestuje w inwestycje w nowy szpital, sieć przychodni wieloprofilowych oraz diagnostykę obrazową. Voxel, dzięki debiutowi na NewConnect uruchomił produkcji radiofarmaceutyków i centrum diagnostyczne tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Krakowie oraz rozbuduje sieć placówek.

Na 2012 rok zaplanowane są kolejne debiuty giełdowe. Przejście z NewConnect na GWP planują PCZ Polski Holding Medyczny i Scanmed Multimedis. Na GWP może wejść również należąca do Grupy Medicover spółka Carolina Medical Center.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH