PMR o prywatnym sektorze w polskiej medycynie

W 2010 roku wartość rynku prywatnej opieki medycznej sięgnie 30 mld zł. Oznacza to wzrost o 7 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

- Według naszych szacunków, w latach 2011-2012 wzrost będzie jeszcze szybszy i najprawdopodobniej przekroczy 10 proc. - mówi nam Agnieszka Stawarska, analityk firmy badawczej PMR.


Na wartość rynku składają się opłaty za leki i sprzęt medyczny (60 proc.), usługi rehabilitacyjne, badania diagnostyczne i wizyty lekarskie opłacane bezpośrednio z kieszeni pacjenta (21 proc.), opłaty w szarej strefie (3 proc.), abonamenty oferowane przez firmy medyczne (6 proc.), prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe (3 proc) oraz inne opłaty (7 proc.) ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta.


W 2009 nowym trendem było uruchamianie własnych szpitali – przez prywatne spółki. Wśród prywatnych firm medycznych działających w Polsce, najwięcej szpitali posiadają Grupa Nowy Szpital (12 placówek) oraz EMC Instytut Medyczny (8 szpitali).

Lecznice obu spółek to w większości placówki powstałe z przekształceń szpitali publicznych, które oferują świadczenia przede wszystkim w oparciu o kontrakty z NFZ.


Ostatnio na rynku polskim zaczęły jednak powstawać niepubliczne szpitale nastawione w większości na realizowanie świadczeń płatnych. Przykładem takiej inwestycji jest Szpital św. Rafała uruchomiony w Krakowie przez Scanmed (docelowo – 150 łóżek). Placówka oferuje obecnie świadczenia z zakresu ortopedii, chirurgii ogólnej i chirurgii plastycznej.

Z kolei warszawski Szpital Medicover, wybudowany kosztem około 40 mln euro, dysponuje 180 łóżkami (m.in. ginekologia i położnictwo, pediatria, choroby wewnętrzne, angiologia, kardiologia i chirurgia.

Carolina Medical Center, w którym udziały ma Medicover, na początku 2010 r. otworzył w Warszawie 34-łóżkową klinikę specjalizującą się w leczeniu urazów ortopedycznych, zwłaszcza z zakresu medycyny sportowej. Zarówno Medicover jak i Carolina Medical Center nie oferują żadnych świadczeń szpitalnych w ramach kontraktu z NFZ.


Jeżeli zrealizowane zostaną ogłoszone przez firmy medyczne plany, to w najbliższych latach w Polsce nastąpi dalszy rozwój prywatnego sektora lecznictwa zamkniętego. Zdaniem ekspertów już w ciągu najbliższej dekady prywatną opieką medyczną może zostać objętych prawie 10 mln Polaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH