PMR: jedna czwarta szpitali planuje przekształcenie w latach 2012-2014

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR - "Rynek szpitali publicznych w Polsce 2012. Plany inwestycyjne i analiza porównawcza województw" - w szpitalach publicznych panuje stosunkowo duży opór w stosunku do przekształceń.

Przede wszystkim wynika to z braku wiary w sensowność takiego rozwiązania (np. szpitale uważają, że forma samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jest dla nich korzystniejsza, a przekształcenie w spółkę doprowadziłoby do problemów finansowych).

Około jedna trzeciej szpitali, które nie planują przekształceń, wskazuje na obecny brak planów takiego posunięcia wśród ich organów założycielskich. Prawie jedna piąta uważa, że nie ma takiej potrzeby ze względu na dobre wyniki finansowe.

Część lecznic podaje jako powód fakt, iż przekształcenie w ich przypadku jest niemożliwe ze względu na formę szpitala (szpital akademicki, instytut badawczo-naukowy, jednostka wysoce wyspecjalizowana, szpital wojskowy).

- Z analizy wykonanej przez PMR wynika zatem, iż założenie Ministerstwa Zdrowia, że zmianie statusu prawnego może ulec 40% szpitali do 2013 r. są nieco zbyt optymistyczne - wyjaśnia Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego i ochrony zdrowia w PMR.

Uważa ona, że mimo wszystko spodziewać się należy, że w nadchodzących latach nastąpi zmniejszenie się rynku szpitali publicznych na rzecz niepublicznych.

- Warto zaznaczyć, że ustawa o działalności leczniczej jest też siłą napędową lepszego zarządzania i inwestycji. Wiele samorządów stara się bowiem zrobić wszystko, aby uniknąć zmiany formy prawnej - dodaje Monika Stefańczyk.

Z raportu wynika, że w latach 2001-2011 najwięcej przekształceń inicjowanych było przez powiaty (dotyczyły one a 63% przekształconych szpitali i 58% przekształconych oddziałów szpitalnych). W ocenie PMR wiąże się to z faktem nie tylko większej liczebności, ale i gorszej sytuacji szpitali powiatowych niż wojewódzkich.

Od początku 2001 r. do końca 2011 r. samorządy dokonały przekształcenia w niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej 114 szpitali i 55 oddziałów szpitalnych. Najwięcej szpitali poddanych przekształceniu znajdowało się w województwach: dolnośląskim (24) i śląskim (18).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH