PIP o notorycznym łamaniu przepisów prawa pracy w ochronie zdrowia

Omijanie przepisów dotyczących czasu pracy to najczęściej łamane regulacje prawne w placówkach ochrony zdrowia - wynika z ustaleń Państwowej Inspekcji Pracy. W województwie świętokrzyskim połowa osób zatrudnionych w lecznicach ma też problem z wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego, a co piąta umowa o pracę jest nieprawidłowo przygotowana.

Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl Barbara Kaszycka, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach, wyniki przeprowadzonych kontroli w zakładach opieki zdrowotnej w województwie świętokrzyskim wskazują, że przepisy prawa pracy są notorycznie łamane.

- W 29 proc. kontrolowanych placówek nieprzestrzegane są normy dotyczące doby pracy, a wynika to z planowania pracy w nadliczbowych godzinach. Podobnie wygląda zachowanie przepisów określających kwestie dobowego odpoczynku po dyżurach. W większości, bo aż w 57 proc. placówek wykryto nieprawidłowości dotyczące treści regulaminów pracy, które polegały m.in na braku aktualnych rozkładów czasu pracy - wymienia Kaszycka.

Nadgodziny dla niepełnosprawnych
W blisko połowie zakładów (43 proc.) pracownicy nie otrzymali pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia. Jedna trzecia kontrolowanych placówek nie zapewniała też swoim pracownikom odpowiedniej odzieży i obuwia roboczego. Kontrola dotyczyła podmiotów publicznych i prywatnych.

Częstą nieprawidłowością jest też brak możliwości wyegzekwowania krótszego czasu pracy przez niepełnosprawnych pracowników. - W takich przypadkach w kartach personalnych nie było zgody odpowiedniego lekarza na pracę w godzinach nadliczbowych - zaznacza nasza rozmówczyni.

W efekcie kontrolerzy inspekcji wystąpili do pracodawców z 207 wnioskami. Trzy sprawy skierowali do sądu i ukarali placówki pięcioma mandatami. - Skala nieprawidłowości wskazuje jednak na konieczność w kolejnych latach kontynuacji szczegółowej kontroli tych zakładów - komentuje Kaszycka.

Naginają prawo w całym kraju
Jak wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy "Przestrzeganie przepisów prawa pracy w placówkach ochrony zdrowia" (jej wyniki przedstawiono 11 września podczas posiedzenia sejmowej Rady Ochrony Pracy), podobnie sytuacja wygląda w całym kraju.

Według PIP dużym problemem jest także terminowe wypłacanie wynagrodzeń za nadliczbowe godziny pracy. Nieprawidłowości w tym zakresie inspektorzy stwierdzili w prawie 19 proc. skontrolowanych podmiotów, przy czym w 10 proc. nie wypłacono go w ogóle 64 pracownikom. Także skargi pracowników najczęściej dotyczyły nieterminowej wypłaty wynagrodzenia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH