PFS: podwyższenie norm zatrudnienia pielęgniarek może się skończyć katastrofą szpitali

Polska Federacja Szpitali (PFS) jest zdania, że wprowadzenie podwyższonych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych bez odpowiedniego wzrostu finansowania usług świadczonych przez szpitale spowoduje istotne pogorszenie, a w konsekwencji nawet katastrofę ekonomiczną szpitali.

Jednocześnie PFS zdecydowanie popiera stanowisko Związku Powiatów Polskich z 12 listopada 2012 r. w sprawie propozycji podwyższenia norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych, zawartych w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 18 listopada br.

”Uważamy, że w obecnej trudnej sytuacji szpitali w naszym kraju, należy szukać rozwiązań, które odciążą personel pielęgniarski. Naszym zdaniem, zbyt wiele czynności w polskich szpitalach spoczywa na barkach personelu medycznego: pielęgniarek, położnych, a także lekarzy” - czytamy w przyjętym stanowisku PFS. 

Polska Federacja Szpitali postuluje znacznie szersze wykorzystanie personelu pomocniczego i zintensyfikowanie prac legislacyjnych w tym kierunku, zamiast mnożenia wymagań w stosunku do liczby wyżej kwalifikowanego personelu medycznego.

PFS podkreśla, że wymóg zatrudniania dużej ilości personelu medycznego musi iść w parze z odpowiednim finansowaniem i, wyrażając poparcie dla stanowiska ZPP w tej sprawie, zwraca się do ministra zdrowia o jak najszybsze dostosowanie wymagań do realnych możliwości naszych szpitali, niezależnie od ich modelu organizacyjnego oraz własnościowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH