Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wyda w tym roku 2,7 mld złotych na dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnych. Dla firm jest to sposób na ograniczenie kosztów pracy.

Łącznie na finansowanie zatrudnienia w tym roku PFRON wyda ok. 2,7 mld zł. Liczba pracodawców, którzy korzystają z dofinansowań do zatrudnienia niepełnosprawnych, wzrosła od grudnia z 9,2 do 9,7 tys. obecnie, a liczba niepełnosprawnych pracowników z 202 do 228 tys.

Wzrost ten to efekt, m.in. zmiany przepisów. Wcześniej dofinansowania nie przysługiwały niepełnosprawnym pracownikom emerytom, więc nie byli zarejestrowani w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji. Zmiana przepisów ujawniła zatrudnienie tych osób. Ale, jak twierdzi Wojciech Skiba, prezes PFRON w rozmowie z "Gazetą Prawną", stanowią oni tylko połowę zarejestrowanych ostatnio pracowników. Pozostali, czyli około 13 tys., to osoby niepełnosprawne przyjęte do pracy.

Zainteresowanie zatrudnieniem niepełnosprawnych jest ponadto wynikiem pomocy finansowej otrzymywanej z PFRON przez firmy. Owa pomoc sprawia, że zmniejszają się koszty pracy, co ma znaczenie w okresie kryzysu gospodarczego. Potwierdza to monitoring Funduszu, z którego wynika, że jeśli w lutym tego roku ogólna liczba zatrudnionych skurczyła się w 200 firmach, które są największymi płatnikami PFRON o 2 proc., to liczba zatrudnionych niepełnosprawnych wzrosła o 1,5 proc.

Firmy zatrudniające niepełnosprawnych nie wnoszą jednak opłat na PFRON. W opinii prezesa nie zagraża to płynności finansowej Funduszu. W tym roku wykonanie planu wpłat za I kwartał wyniosło 97,6 proc. Zarówno procentowo, jak i nominalnie do kasy Funduszu wpłynęło więcej pieniędzy niż w I kwartale 2008 roku. Problemem jednak – przyznaje Skiba – może być pogłębianie się kryzysu. 1 kwietnia w bazie płatników PFRON było o 6 proc. mniej podmiotów niż dwa miesiące wcześniej. Część firm przeprowadziła redukcje etatów i zatrudnia mniej niż 25 osób, czyli nie musi na PFRON płacić.

Wojciech Skiba uważa, że niepełnosprawnych nie dotknie bezrobocie, np. z powodu zmiany systemu wypłacania pomocy. Nominalnie bowiem pracodawcy dostają więcej pieniędzy niż przed zmianą przepisów. Od stycznia podstawa naliczania pomocy  pracodawcom jest wyższa o 36 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Co prawda, obowiązuje pułap ograniczający wysokość dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych do 75 proc. kosztów ich płacy, ale niepełnosprawny pracownik ma wydajność na znacznie wyższym poziomie niż 25 proc. swojej płacy. A takie koszty właśnie ponosi pracodawca.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH