PARP: rok 2011 będzie rekordowy

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w 2011 roku wypłaci ponad 5 mld zł dofinansowania z funduszy UE - poinformowała prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak. Wszystkie konkursy będą prowadzone przez internet.

Pieniądze mają trafić do przedsiębiorców, samorządów oraz instytucji otoczenia biznesu. Z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka ma to być ok. 2,78 mld zł, z programu Rozwój Polski Wschodniej ok. 2,05 mld zł, a z programu Kapitał Ludzki ok. 540 mln zł.

̶– Myślę, że wypłacenie takich środków to największe wyzwanie w dziesięcioletniej historii Agencji, bo przy obsłudze przedsiębiorców będzie mnóstwo pracy – powiedziała Lublińska-Kasprzak.

W 2012 roku w PARP będzie można ubiegać się o ponad 1,5 mld zł unijnego dofinansowania.

Jedno z największych w historii dofinansowań z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka otrzymała biotechnologiczna spółka Mabion. Pieniądze przyznano na realizację projektu dotyczącego rozwoju i wdrożenia leku mabionCD20, stosowanego w terapii niektórych nowotworów (chłoniaków i białaczek). Całkowita wartość projektu to 74,8 mln zł, natomiast wartość dofinansowania to 39,7 mln zł.

Leki będą wytwarzane w technologii humanizowanych przeciwciał monoklonalnych. Technologia ta, samodzielnie rozwijana w Mabionie, to high-tech na najwyższym światowym poziomie. Proces humanizowania przeciwciał monoklonalnych, będący szczytowym osiągnięciem dzisiejszej biotechnologii, umożliwia produkcję leków celowanych, które działają wybiórczo na komórki nowotworowe, zapewniając lepszą skuteczność i mniejszą toksyczność terapii.

Środki zostały przyznane w ramach realizacji programu 1.4-4.1 Innowacyjna Gospodarka na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Mają być rozliczone w latach 2010-2014.

Do tej pory PARP wypłaciła w sumie wnioskodawcom 6,72 mld zł, z tego 2,5 mld zł trafiło do przedsiębiorców w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Od początku istnienia Agencji podpisano 11 tys. umów na 8 mld zł dofinansowania z funduszy unijnych. 4 tys. projektów dotyczyło dofinansowania z programu Innowacyjna Gospodarka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH