P.o. dyrektora śląskiego NFZ: zastałam oddział w sytuacji paraliżu decyzyjnego

Zastałam oddział w sytuacji paraliżu decyzyjnego - poinformowała w piątek(14 lutego) na konferencji w Katowicach p.o. dyrektora Śląskiego OW NFZ Barbara Bulanowska. Przedstawiła plany na najbliższe dni. Jednym z priorytetów jest rozpisanie konkursu na zatrudnienie pracowników.

Dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska od kilku dni pełni obowiązki dyrektora śląskiego oddziału NFZ. Poprzedni dyrektor Grzegorz Nowak został odwołany przez pełniącego obowiązki prezesa NFZ Marcina Pakulskiego. W poniedziałek (10 lutego) rzecznik NFZ Andrzej Troszyński wyjaśnił, że powodem odwołania Nowaka była negatywna ocena pracy i utrata zaufania. Dodał, że NFZ liczy, iż "pod nowym kierownictwem sytuacja zostanie uporządkowana".

- Przyszłam do oddziału w poniedziałek i zastałam oddział w sytuacji paraliżu decyzyjnego, a więc w sytuacji bardzo kryzysowej. Decyzje personalne związane z odwołaniem kluczowych dyrektorów oraz fakt, że nie tylko dyrektorzy nie są teraz obecni w oddziale, ale np. na zwolnieniach znajdują się także inne kluczowe osoby spowodowało, że zarządzanie tym oddziałem jest dla mnie ogromnie trudne - mówiła Bulanowska.

W przekazanym w piątek (14 lutego) oświadczeniu napisała, że "jednym z elementów zaistniałej sytuacji kryzysowej jest nierozwiązana sprawa szpitala EuroMedic. Jest to bez wątpienia sprawa wieloaspektowa i trudna".

Przedstawiając sytuację oddziału, poinformowała, że "łamano" przepisy dotyczące "otwartych i konkurencyjnych naborów do pracy". - Na każde stanowisko w oddziale należy przeprowadzić konkurs otwarty, konkurencyjny i tylko w ten sposób można zatrudniać osoby. Niestety, w tym oddziale zdarzało się szereg przypadków, które nie były zgodne z obowiązującym prawem. Problem ten dotyczy do 10 osób - dodała.

Poinformowała też, że podjęła decyzję, iż należy rozpisać konkurs na zatrudnienie prawników. - W wydziale organizacyjnym, który normalnie we wszystkich oddziałach wojewódzkich jest odpowiedzialny za zaplecze organizacyjno-prawne, mam zatrudnionego jednego prawnika - mówiła. - Jak przeprowadzać konkursy, jak nie ma odpowiednich kadr? W oddziale pracuje również mało lekarzy - powiedziała.

Jak mówiła śląski oddział NFZ jest większy od małopolskiego, jednak - porównując zatrudnienie w obu tych oddziałach (w małopolskim ok. 390 osób, w śląskim ok. 630) - wskazała, że jest ono "niewspółmiernie większe".

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH