Zbyt wysokie koszty, które niejednokrotnie przewyższają przychody, to problem wielu placówek medycznych. Rosnąca konkurencja i potrzeba redukcji kosztów działalności wymuszają szukanie rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie w takich warunkach. Outsourcing usług HR to rozwiązanie, które wychodzi im naprzeciw.

Outsourcing pozwala restrukturyzować koszty, optymalizować procesy, odciążać z działań nie medycznych, tak by dana placówka mogła skoncentrować się na tym co najważniejsze – leczeniu pacjentów. W zasadzie wszystkie usługi, które nie są ściśle związane z działalnością medyczną szpitala, ośrodka, czy przychodni teoretycznie mogą być zlecane na zewnątrz. Począwszy od kwestii administracyjnych, porządkowych, informatycznych po procesy kadrowe i personalne. I właśnie tym ostatnim chcielibyśmy poświęcić najwięcej uwagi.

W ostatnich latach nastąpił znaczny przełom w podejściu placówek medycznych do zlecania różnych usług na zewnątrz. Po początkowej fazie idealizowania tego narzędzia nastąpiła rewizja i wypracowanie dobrych praktyk dla służby medycznej.

W strukturze kosztów placówek medycznych kwestia zasobów ludzkich – związanych głównie z zatrudnianiem lekarzy i pielęgniarek – stanowi bardzo wysoki odsetek. Wynosi on średnio 50-60 proc, a czasem aż 80 proc. wszystkich kosztów. Z drugiej strony to lekarze specjaliści oraz personel pomocniczy mają decydujący wpływ na jakość świadczonej opieki medycznej, która stanowi o konkurencyjności danego podmiotu na lokalnym rynku ochrony zdrowia.

Dlatego outsourcing procesów kadrowo-płacowych przy pomocy zewnętrznej firmy może być bardzo korzystny dla kondycji placówki medycznej jak i personelu. Warto w tym miejscu odróżnić optymalizację od zwykłego procesu cięcia kosztów. Pierwsze rozwiązanie bierze pod uwagę złożoność procesów i pozwala zdiagnozować źródło problemu. Redukuje nie tylko koszty bezpośrednie, ale przez restrukturyzację poprawia funkcjonowanie placówki, nie naruszając jej wewnętrznej tkanki i obniża tym samym koszty pośrednie, niemożliwe do zidentyfikowania przy mechanicznym obniżaniu wydatków.

Outsourcing w tym zakresie pozwala na obniżenie kosztów placówki medycznej nawet o 11%. Jednocześnie, dzięki gruntownej znajomości rynku pracy i procesów zachodzących w służbie zdrowia, umożliwia wyższe wypłaty dla pracowników, nawet o 10%.

Jest to możliwe m.in. poprzez reorganizację zatrudnienia wybranego personelu, pracującego zwłaszcza w czasie ponadnormatywnym. Zmiana sposobu zatrudniania pracowników na formy bardziej elastyczne i efektywne zarządzanie np. grafikami personelu białego poprzez dedykowany system informatyczny, pozwalają na uzyskanie przez pracowników dodatkowego dochodu, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów podmiotu medycznego.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH