Zbyt wysokie koszty, które niejednokrotnie przewyższają przychody, to problem wielu placówek medycznych. Rosnąca konkurencja i potrzeba redukcji kosztów działalności wymuszają szukanie rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie w takich warunkach. Outsourcing usług HR to rozwiązanie, które wychodzi im naprzeciw.

Outsourcing pozwala restrukturyzować koszty, optymalizować procesy, odciążać z działań nie medycznych, tak by dana placówka mogła skoncentrować się na tym co najważniejsze – leczeniu pacjentów. W zasadzie wszystkie usługi, które nie są ściśle związane z działalnością medyczną szpitala, ośrodka, czy przychodni teoretycznie mogą być zlecane na zewnątrz. Począwszy od kwestii administracyjnych, porządkowych, informatycznych po procesy kadrowe i personalne. I właśnie tym ostatnim chcielibyśmy poświęcić najwięcej uwagi.

W ostatnich latach nastąpił znaczny przełom w podejściu placówek medycznych do zlecania różnych usług na zewnątrz. Po początkowej fazie idealizowania tego narzędzia nastąpiła rewizja i wypracowanie dobrych praktyk dla służby medycznej.

W strukturze kosztów placówek medycznych kwestia zasobów ludzkich – związanych głównie z zatrudnianiem lekarzy i pielęgniarek – stanowi bardzo wysoki odsetek. Wynosi on średnio 50-60 proc, a czasem aż 80 proc. wszystkich kosztów. Z drugiej strony to lekarze specjaliści oraz personel pomocniczy mają decydujący wpływ na jakość świadczonej opieki medycznej, która stanowi o konkurencyjności danego podmiotu na lokalnym rynku ochrony zdrowia.

Dlatego outsourcing procesów kadrowo-płacowych przy pomocy zewnętrznej firmy może być bardzo korzystny dla kondycji placówki medycznej jak i personelu. Warto w tym miejscu odróżnić optymalizację od zwykłego procesu cięcia kosztów. Pierwsze rozwiązanie bierze pod uwagę złożoność procesów i pozwala zdiagnozować źródło problemu. Redukuje nie tylko koszty bezpośrednie, ale przez restrukturyzację poprawia funkcjonowanie placówki, nie naruszając jej wewnętrznej tkanki i obniża tym samym koszty pośrednie, niemożliwe do zidentyfikowania przy mechanicznym obniżaniu wydatków.

Outsourcing w tym zakresie pozwala na obniżenie kosztów placówki medycznej nawet o 11%. Jednocześnie, dzięki gruntownej znajomości rynku pracy i procesów zachodzących w służbie zdrowia, umożliwia wyższe wypłaty dla pracowników, nawet o 10%.

Jest to możliwe m.in. poprzez reorganizację zatrudnienia wybranego personelu, pracującego zwłaszcza w czasie ponadnormatywnym. Zmiana sposobu zatrudniania pracowników na formy bardziej elastyczne i efektywne zarządzanie np. grafikami personelu białego poprzez dedykowany system informatyczny, pozwalają na uzyskanie przez pracowników dodatkowego dochodu, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów podmiotu medycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH