Ostrów Wielkopolski: tu także przekroczono limity

O ponad 3 miliony złotych tegoroczny kontrakt przekroczył Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpital w Ostrowie Wielkopolskim. Dlatego też, podobnie jak inne placówki, ogranicza przyjęcia.

Wyjątkiem mają być zabiegi ratujące życie i oddział położniczy. Poza nimi ograniczenia mogą dotknąć praktycznie wszystkie oddziały ostrowskiego szpitala, bo na wszystkich przekroczone zostały tegoroczne kontrakty.

– W tym tygodniu spotykamy się z ordynatorami i rozważymy ograniczenia przyjęć. Czekamy jeszcze na ostateczną decyzję NFZ w sprawie płatności. Z tego, co wiem, ma ona zapaść w najbliższych dniach – zapowiada dyrektor ostrowskiego ZZOZ Tomasz Gostomczyk.

Zdaniem ostrowskich lekarzy, trzeba uruchomić rezerwy NFZ, podobnie jak w ubiegłym roku. Nie da się bowiem wygospodarować dodatkowych funduszy ani na wynagrodzeniach, ani na bieżącej działalności szpitala. Nie wiadomo jednak, czy centrala zdecyduje się na sięgnięcie do rezerw. Już wiosną Fundusz rozesłał niektórym szpitalom informacje, że w tym roku za ponadlimitowe świadczenia płacić nie zamierza. Ostatnio napływają sygnały, że być może NFZ zapłaci, ale na koniec roku, jeśli wszystko się zbilansuje.

Ograniczenia finansowe powodują, że realizować można tylko taką liczbę procedur, jaka została zaplanowana dla określonej liczby pacjentów. Wiele osób musi zatem poczekać na swoją kolej, chyba że chodzi o pacjenta w stanie zagrożenia życia. Jeśli jest to pacjent, który może poczekać, to wpisywany jest na konkretny termin, z reguły dość odległy.

Niestety, dla niektórych czekanie na odległą w czasie operację może się skończyć poważnym pogorszeniem stanu zdrowia. Wówczas taki pacjent będzie musiał być przyjęty w stanie zagrożenia życia lub zdrowia. A to oznacza wyższe koszty i dla szpitala, i dla NFZ, nie mówiąc już o ryzyku dla samego pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH