Ostróda: lekarze zawarli porozumienie z zarządem szpitala O zawarciu porozumienia poinformował starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski Fot. Archiwum RZ

Lekarze zawarli porozumienie z zarządem szpitala powiatowego w Ostródzie. Tym samym wszystkie oddziały, w tym ginekologiczno-położniczy i chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz poradnie tych specjalności, będą otwarte od 1 stycznia 2016 r.

O zawarciu porozumienia poinformował w czwartek (31 grudnia) PAP starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski.

W środę na stronach internetowych szpitala ukazała się informacja, że Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostródzie SA zawiesza od 1 stycznia do 29 lutego 2016 r. działalność na oddziałach: chirurgii urazowo-ortopedycznej, ginekologiczno-położniczym oraz poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej i ginekologiczno-położniczej. Jak wyjaśniał w środę zarząd placówki, zawieszenie działalności oddziałów i poradni podyktowane było "brakiem możliwości zapewnienia niezbędnej kadry lekarskiej" od 1 stycznia 2016 r.

Jak podawał zarząd w środę 30 grudnia 2015 r. lekarzom kończyły się kontrakty i nie przyjęli oni nowych propozycji finansowych. Jednocześnie kierownictwo placówki poinformowało, że pacjenci mogą korzystać z pomocy medycznej w zakresie tych specjalności w szpitalach w Iławie i Olsztynie.

W czwartek starosta Wiczkowski podał PAP, że właściciel szpitala, czyli starostwo, i lekarze osiągnęli porozumienie. "Poziom wynagrodzenia lekarzy zostaje na tym samym poziomie, zmieniła się natomiast kwestia zakresu obowiązków i organizacji pracy w szpitalu" - wyjaśnił starosta.

Dodał, że "chce uspokoić wszystkich pacjentów, iż cały szpital w tym dwa oddziały, ginekologiczno-położniczy oraz chirurgii urazowo- ortopedycznej, będą normalnie pracowały od 1 stycznia 2016 roku, zapewniając opiekę potrzebującym".

Podkreślił, że odwołany został w środę dotychczasowy prezes zarządu szpitala Krzysztof Sawicki, a pełniącym obowiązki prezesa od środy wieczorem został członek rady nadzorczej Leszek Rochowicz, który będzie pełnił tę funkcję nie dłużej niż trzy miesiące.

Radca prawny Tomasz Kozak reprezentujący podczas negocjacji lekarzy potwierdził PAP zawarcie porozumienia, nie podał jednak szczegółów. "To jest umowa handlowa" - wyjaśnił.

W środę były prezes szpitala Krzysztof Sawicki mówił, że lekarze domagali się podwyżek, na które nie stać było placówki. Wymienił, że chodziło o kwoty od 2 do 4 tys. zł na osobę. Na obu oddziałach pracuje 12 lekarzy. Roczny budżet szpitala powiatowego w Ostródzie wynosi około 30 mln zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH