Ostra konkurencja w kardiologii inwazyjnej: publiczni i prywatni walczą o kontrakty

Szpital Wojewódzki w Sosnowcu wypowiedział umowę Polskiej Grupie Medycznej, która od 2006 r. prowadziła na jego terenie pracownię kardiologiczną. Publiczna placówka planuje uruchomienie własnej pracowni hemodynamicznej. Podobne konfliktowe sytuacje mają miejsce także w innych miastach: kontrakty na kardiologię inwazyjną są na tyle korzystne, że opłaca się o nie rywalizować.

- Polska Grupa Medyczna może zajmować nasze pomieszczenia jedynie do końca października - informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Iwona Łobejko, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.

I wyjaśnia, że WSS jest szpitalem o statusie centrum urazowego dla całego województwa śląskiego, musi zatem spełniać pewne wymagania. Jednym z nich jest posiadanie własnej pracowni hemodynamiki. Prace związane z tworzeniem oddziału z pracownią hemodynamiczną dobiegają właśnie końca.

Mają problem w Sosnowcu...
Dyrektor Łobejko zapewnia, że uruchomienie pracowni było planowane co najmniej od 2009 r., kiedy powstał plan restrukturyzacji lecznicy. Wystarczy do niego sięgnąć aby przekonać się, że działania placówki nie powinny być dla nikogo niespodzianką.

Zwraca także uwagę, że chodzi nie tylko o restrukturyzację finansową, ale także o rozwój. Bo jak zwięszać przychody szpitala, jeśli nie poprzez kolejne świadczenia w jego ofercie? Podobnie było z okulistyką, pulmonologią, chirurgią naczyń lub np. radiologią zabiegową.

Choć dyrektor WSS w Sosnowcu kategorycznie przesądza o zerwaniu umowy z PGM, Dariusz Poloński, rzecznik Polskiej Grupy Medycznej przekonuje, że wciąż trwają negocjacje w tej sprawie.

- Wiele wskazuje jednak na to, że od początku listopada nie będziemy mieli prawa do użytkowania tych pomieszczeń - przyznaje ostatecznie Dariusz Poloński. Dodaje, że firma rozważa nową lokalizację pracowni. Zostanie ona prawdopodobnie przeniesiona do Szpitala Miejskiego w Sosnowcu.

- Możliwość przeprowadzki pracowni kardiologicznej PGM do Szpitala Miejskiego jest istotnie realna - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Andrzej Wieja, naczelnik wydziału zdrowia Urzędu Miasta w Sosnowcu. Informuje również, że trwają negocjacje, które prowadzi dyrektor Szpitala Miejskiego, Zbigniew Swoboda. Wstępne uzgodnienia już zapadły i rozpoczęły się pierwsze przygotowania do przyjęcia nowej jednostki.

Od listopada w Sosnowcu będą zatem działały i konkurowały o pacjentów dwie placówki tego typu.

... i w Starachowicach
Sytuacja w Sosnowcu przypomina wydarzenia w Starachowicach. Także i tu dwa oddziały kardiologii inwazyjnej pracujące w tym samym szpitalu rywalizują o kontrakt z NFZ.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH