Ostateczna decyzja ws. "zaocznego" wystawiania recept coraz bliżej?

W Ministerstwie Zdrowia odbyło się 20 kwietnia spotkanie Ewy Kopacz z przedstawicielami środowiska lekarskiego. Z informacji medialnych wynika, iż efektem spotkania jest zapewnienie resortu o wspólnie opracowanej, jednoznacznej interpretacji przepisów regulujących kwestię zaocznego wystawiania recept dla przewlekle chorych.

Prace mają być zakończone w poświątecznym tygodniu.

Jednakże biuro prasowe MZ potwierdza jedynie sam fakt spotkania i podkreśla, że miało ono kurtuazyjny, świąteczny charakter. Zaprzecza natomiast, by doszło do jakichkolwiek uzgodnień w budzącej kontrowersje sprawie wystawiania recept bez konieczności każdorazowego badania pacjenta przez lekarza.

Krzysztof Radkiewicz, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, pytany przez portal rynekzdrowia.pl o efekty środowego spotkania, zaznaczył, iż może jedynie przekazać opinię prezesa Jacka Krajewskiego, obecnego wówczas w MZ: minister Kopacz zapewniła, że w przyszłym tygodniu interpretacja przepisów ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz rozporządzenia ws. recept zostaną przygotowane i upublicznione. 

Przypomnijmy: od marca przewlekle chorzy pacjenci muszą za każdym razem zjawiać się u lekarza, by otrzymać receptę na od dawna zażywane leki. Wcześniej z ich zaocznym wystawianiem nie było problemu.

Zaczął się on, kiedy w ubiegłym miesiącu, na skutek kontroli NFZ, część oddziałów regionalnych Funduszu wydała zalecenia, by nie wystawiać recept bez przebadania pacjenta. Na skutek fali niezadowolena i publikacji w mediach minister zdrowia Ewa Kopacz spotkała się z prezesem NFZ. Ustalono, że pełne badanie lekarskie nie jest konieczne, aby wypisać receptę.

Rzecznik Praw Pacjenta również wydał komunikat, że ”lekarz POZ może przepisać leki pacjentowi w przypadku schorzeń przewlekłych, w sytuacji gdy zachodzi potrzeba kontynuacji leczenia i w dokumentacji medycznej przez niego prowadzonej znajduje się odpowiednia informacja na ten temat”.

Ponadto w komunikacie RPP stwierdzono, że przepisy mają służyć właściwej i uzasadnionej ordynacji lekarskiej i nie są sprzeczne z art. 42 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, który stanowi, że lekarz orzeka o stanie zdrowia po uprzednim, osobistym zbadaniu pacjenta.

We wspomnianym komunikacie zabrakło jednak interpretacji sformułowania „pełne badanie lekarskie”, a ono budzi właśnie największe wątpliwości lekarzy.

Tak więc zapewnienia i deklaracje nie przekonały lekarzy obawiających się sankcji ze strony Funduszu.

- NFZ dokonuje częstych kontroli. Niestety, lekarze nigdy nie mogą być pewni, co zakwestionują kontrolujący. Doświadczenie pokazuje, że zakwestionowane może być wszystko, zarówno wypisywanie recept bez wizyty, jak i np. zasadność zastosowania leku - mówił portalowi rynekzdrowia.pl Mieczysław Szatanek, przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.