Forsowane przez PO obligatoryjne przekształcenie SPZOZ-ów w spółki prawa handlowego budzi sprzeciw opozycji i konsoliduje jej przeciwległe krańce. Posłowie Sejmowej Komisji Zdrowia Marek Balicki (SdPl) i Ludwik Dorn (PiS) kończą właśnie pracę nad projektem poprawek do propozycji Platformy.

- Będą one zgłoszone w trakcie drugiego czytania - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Marek Balicki. - Na razie nie sposób określić ich ostatecznego kształtu, wiele zależy bowiem od ustawy wprowadzającej pakiet ustaw zdrowotnych, która będzie procedowana przez Sejmową Komisję Zdrowia. Z doniesień prasowych wynika, że wcześniej pochyli się nad nią także rząd. PO będzie zatem wnosiło do niej własne poprawki. Niewykluczone, że projekt ustawy wprowadzającej trafi do Sejmowej Komisji Zdrowia jeszcze w tym tygodniu.

Poseł Balicki podkreśla, że główne rozwiązania proponowane przez opozycję pozostaną jednak bez zmian. Można je streścić w trzech punktach: • dobrowolność przekształceń, zamiast obligatoryjności

• zachowanie w przypadku przekształcenia co najmniej 75 proc. udziałów publicznych

• nie odchodzenie od konkursów na stanowiska medyczne.

W ocenie opozycji prywatyzacja w ochronie zdrowia jest szkodliwa dla opieki zdrowotnej, może natomiast być korzystna dla niektórych inwestorów. Może też doprowadzić do sytuacji, w której szpitale będą selekcjonowały ryzyko, tj. nie będą się chciały podejmować leczenia najciężej chorych pacjentów. Dlatego samorządy nie powinny pozbywać się swoich lecznic - argumentują politycy opozycji.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że szpitale będą miały rok na przekształcenie, tylko pod takim warunkiem skorzystają z umorzenia długów. Te, które tego nie zrobią, mogą zostać zlikwidowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH