Opolszczyzna: oddział NFZ zatrząsł Centralą Kazimierz Łukawiecki:

Odwołanie Kazimierza Łukawieckiego z funkcji dyrektora Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wywołało na Opolszczyźnie polityczne trzęsienie ziemi, które odczuwalne jest nawet w Warszawie.

Decyzję o odwołaniu dyrektor Łukawiecki otrzymał 8 czerwca. Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz przedstawił Radzie Oddziału NFZ w Opolu listę zarzutów wobec dyrektora: przekroczenie wydatków na leki w 2009 roku, nieprawidłowości w planowaniu kontraktowania w 2009 roku (przedstawienie planu 31 grudnia 2009, a nie 30 grudnia), nieprawidłowe udzielanie zgód indywidualnych na leczenie, nieprzestrzeganie zaleceń prezesa Centrali co do stawek dla szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć, niestosowanie kar umownych wobec szpitali.

Wydawało się, że po wytoczeniu tak poważnie brzmiących zarzutów Kazimierz Łukawiecki czym prędzej zwolni stanowisko i cieszył się będzie, że nie zajmuje się nimi prokuratura.

Front poparcia
Ale stała się rzecz z pozoru zaskakująca, której nie mogą pojąć nawet politolodzy z Uniwersytetu Opolskiego analizujący zjawiska społeczne w regionie. Opolszczyzna stanęła murem za dyrektorem. Ktoś obliczył, że tylko w ciągu 48 godzin od momentu zdymisjonowania do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło 36 protestów. Oto niektóre:

• Porozumienie Dyrektorów ZOZ Miasta Opola i okolicznych Gmin (stanowisko z 10 czerwca): „Jesteśmy zdecydowanie przeciwni dymisji Dyrektora Kazimierza Łukawieckiego, gdyż będzie się to wiązało z destabilizacją funkcjonowania ochrony zdrowia w całym woj. opolskim. My niżej podpisani oświadczamy, że składamy pełne i bezwarunkowe poparcie dla wniosku o anulowanie dymisji Dyrektora Kazimierza Łukawieckiego” (podpisy 10 szefów ZOZ i Przychodni Lekarskich).

• Stanowisko Zespołu Konsultantów Wojewódzkich dot. odwołania Pana Kazimierza Łukawieckiego z 9 czerwca: „Zespół Konsultantów wojewódzkich stanowczo protestuje przeciwko tej decyzji. (…) Odwołanie tak zasłużonej i kompetentnej osoby ze stanowiska Dyrektora Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ będzie stratą i stanowić może zagrożenie dla poziomu jakości świadczeń opieki zdrowotnej” (podpisał przewodniczący Zespołu Konsultantów  Wojewódzkich dr Lech Kunicki).

• Protest Klubu Związków Twórczych z 16 czerwca: „My, ludzie kultury województwa opolskiego, zrzeszeni w opolskim Klubie Związków Twórczych stanowczo protestujemy przeciwko działaniom centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie. Uważamy bowiem, że nie potwierdzone rzetelnymi badaniami odwołanie dyrektora opolskiego oddziału NFZ, pana Kazimierza Łukawieckiego nie mieści się w kategoriach nie tylko prawnych, ale przede wszystkim kulturalnych, bowiem działanie centrali NFZ nie ma nic wspólnego z dobrym wychowaniem”.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH