Opolskie: oszczędności dzięki termomodernizacji szpitala

SPZOZ w Głubczycach w rok od wykonania termomodernizacji budynku zaoszczędził na energii około 140 tys. zł.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach zlecił audyt energetyczny po roku od inwestycji w wymianę okien, dachów, ocieplenie stropów oraz moderniację kotłowni z węglowej na gazową. Okazało się, że oszczędności sięgają 140 tys. zł - informuje Radio Opole.

Dyrekcja przypomina jednocześnie, że całkowity koszt inwestycji termomoderniacyjnej w SPZOZ w Głubczycach wyniósł 2,5 mln zł.

Z informacji, które portal rynekzdrowia.pl uzyskał od firm zajmujących się rozwiązaniami zwiększającymi efektywność energetyczną różnego rodzaju podmiotów wynika że szpitale w Polsce chętnie decydują się na rozwiązania energooszczędne. Przy inwestycjach korzystają m.in. z różnego rodzaju dotacji.

Krzysztof Skowroński z zarządu Dalkia Energy & Technical Services zauważa, że w Polsce jest ogromne zainteresowanie rozwiązaniami z zakresu poprawy efektywności energetycznej wśród dyrekcji szpitali. Z kolei Elżbieta Bukowiec, rzecznik spółki energetycznej Tauron Sprzedaż informuje, że duże zainteresowanie wdrażaniem rozwiązań energooszczędnych wykazują zwłaszcza te placówki ochrony zdrowia, w przypadku których np. koszt energii elektrycznej stanowi znaczący składnik budżetu.

Przykład Szpitala Kolejowego w Pruszkowie (woj. mazowieckie) pokazuje, że dzięki konsekwentnemu inwestowaniu w rozwiązania enegrooszczędne placówka może się nawet uniezależnić od zewnętrzych dostaw ciepła i energii elektrycznej.

Szpital Kolejowy w Pruszkowie 10 lat temu zaczął wdrażać rozwiązania energooszczędne. Już w 2001 r. założył pierwsze kolektory słoneczne. Także w 2001 r. zdecydował się na wykorzystanie kogeneracji, czyli metody uzyskiwania ciepła i energii elektrycznej przy użyciu pieca gazowego.

W tym roku lecznica otrzymała dofinansowanie unijne na koleine inwestycje. Jak tłumaczy nam Krzysztof Rymuza, dyrektor pruszkowskiej lecznicy, obecna inwestycja szacowana jest na około 8 mln zł i składa się z czterech zadań: termomodernizacji, kolektorów słonecznych, pompy ciepła i kogeneracji.

- Po tych inwestycjach całkowicie się uniezależnimy nie tylko od dostaw ciepła, ale także od dostaw energii elektrycznej - uważa Krzysztof Rymuza.

Czytaj. Szpital efektywny energetycznie

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH