Opolskie: oddłużanie poprzez zmiany kadrowe?

Zarząd województwa opolskiego ogłosi konkurs na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Centrum Medycznego - największego szpitala w regionie. Władze samorządowe obawiają się, że niekorzystny wynik finansowy placówki spowoduje, że trzeba będzie przekształcić ją w spółkę.

- Uznaliśmy, że jeśli od kilku lat dany szpital odnotowuje ujemny wynik finansowy, a kadencja jego szefa się kończy, należy ogłosić konkurs na to stanowisko - mówi Gazecie Wyborczej wicemarszałek województwa Roman Kolek, który nie zamyka przed obecnym dyrektorem Publicznego Samodzielnego ZOZ WCM drogi do startu w konkursie.

Zastrzega jednak, że osoba ubiegająca się o to stanowisko powinna przedstawić program naprawy finansów. Ustawa o działalności leczniczej, która wchodzi w życie 1 lipca br. przewiduje bowiem, że samorządy będą musiały pokryć ujemny wynik finansowy placówki w ciągu trzech miesięcy od terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Na to żaden samorząd, nie tylko opolski, nie jest przygotowany.

Kołem ratunkowym mają być zmiany personalne kadry kierowniczej.

Tego rodzaju działania zapowiadają na przykład w województwie podlaskim. Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, dług wszystkich placówek ochrony zdrowia, które podlegają samorządowi województwa podlaskiego, przekracza już ćwierć miliarda zł.

Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku niewywiązania się z obowiązku spłaty zadłużenia, w ciągu 12 miesięcy samorządy byłby zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową).

Ale dług długowi nierówny. W Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu - jednym z 11 szpitali, których właścicielem jest samorząd województwa opolskiego - zadłużenie jest wynikiem nadwykonań.

- Nasze placówki nie mają dużych długów - informuje nas Violetta Ruszczewska z zespołu prasowego Urzędu Marszałkowskiego i dodaje, że dyrektorowi WCM angaż kończy się w czerwcu, a decyzja o ogłoszeniu konkursu zostanie podjęta przez zarząd województwa prawdopodobnie 10 maja.

Nie wiadomo jeszcze, czy obecny dyrektor Marek Piskozub weźmie w nim udział. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH