Opolskie: mija dziesięć  lat od pierwszej w Polsce prywatyzacji szpitala

W br. mija dziesięć lat od prywatyzacji należącego obecnie do EMC Instytut Medyczny S.A. Szpitala św. Rocha w Ozimku.

W 2003 r. starosta opolski Henryk Lakwa, jako pierwszy w kraju zdecydował się na zlikwidowanie publicznego szpitala powiatowego z zamiarem powierzenia zarządzania placówką prywatnemu podmiotowi. Od 2004 r. szpital w Ozimku prowadzi EMC Instytut Medyczny. Przed prywatyzacją sytuacja finansowa opolskiej placówki była fatalna - zadłużenie sięgało 10 mln zł, przy kwocie 7,3 mln zł rocznego przychodu.

Pierwsze miesiące po przejęciu Szpitala św. Rocha nie były łatwym okresem: trzeba było przekonać mieszkańców Ozimka i okolic, że nie będą musieli płacić za usługi medyczne.

- Tuż po sprywatyzowaniu szpitala obserwowaliśmy masowy odpływ pacjentów. Trzeba było kilku miesięcy, żeby przekonać mieszkańców, że leczenie w estetycznych pomieszczeniach i restauracyjne posiłki można otrzymać w ramach finansowania przez publicznego płatnika - wspomina Józef Tomasz Juros, w 2004 r. ordynator chirurgii, obecnie dyrektor i członek zarządu EMC Instytut Medyczny.

Przez 10 lat działalności w ramach Grupy EMC Szpital św. Rocha poszerzył ofertę usług medycznych, blisko dwukrotnie zwiększył kontrakty z NFZ. Przede wszystkim podniesiony został standard usług: szpital został zmodernizowany, uzupełniono i zakupiono nowe wyposażenie, zatrudniono nowych specjalistów, wprowadzono nowe metody leczenia i organizacji pracy.

Obecnie opolska placówka specjalizuje się w technikach endoskopowych i zabiegach laparoskopowych. Potwierdzeniem wysokiej jakości i bezpieczeństwa oferowanych pacjentom usług medycznych jest uzyskanie przez szpital w czerwcu 2014 r. akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Obecnie poziom zatrudnienia wynosi ponad 170 osób, czyli tyle samo co przed prywatyzacją. Szpital prowadzi oddziały: chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, pediatrii, rehabilitacji, oddział opieki długoterminowej dla dzieci oraz zakład opiekuńczo-leczniczy dla dorosłych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH