Opolskie: kontraktowanie usług, nie bez zagrożeń

W Opolski Oddział Wojewódzki NFZ, podobnie w jak pozostałych oddziałach Funduszu, trwają procedury kontraktowania świadczeń.

Jak twierdzi Roman Kolek, wicedyrektor Opolskiego OW NFZ - nie ma ryzyka, że realizacja przez szpitale jedynie celu finansowego doprowadzi do obniżenia bezpieczeństwa pacjentów.

– Trwają procedury konkursowe. Za wyjątkiem dotyczącym medycyny sportowej, gdzie nie wpłynęły oferty na ambulatoryjna opiekę, we wszystkich innych dziedzinach zostały one złożone. Wśród nich pojawiły się oferty od kilkudziesięciu nowych świadczeniodawców. Często jest to efekt tworzenia się nowych podmiotów, które są w tej chwili kontrolowane – informuje portal rynek zdrowia.pl dyrektor Kolek.

W przypadku ofert, do których Fundusz ma różnego rodzaju wątpliwości oraz w przypadkach nowych oferentów podejmowane są czynności kontrolno sprawdzające. Podobnie jak w całym kraju, kontrolowane są także harmonogramy pracy wykazywanych w ofertach lekarzy, aby nie dochodziło do dublowania czy zazębiania się godzin ich pracy u różnych świadczeniodawców.

– Czy istnieje ryzyko, że nie wszystkie świadczenia zostaną zakontraktowane? Takie ryzyko zawsze się będzie pojawiało w negocjacjach, dlatego że widzimy, iż niektóre oferty, nawet cenowe, są wyższe niż jesteśmy je w stanie spełnić. To widoczne jest na przykład w zakresie hemiodializoterapii. Obawiam się, że tutaj są dużo większe oczekiwania finansowe świadczeniodawców niż możemy zrealizować – dodaje dyrektor.

Kwoty, które zostają ogłoszone w konkursach na poszczególne świadczenia to jedno, drugie to - propozycje cenowe świadczeniodawców. Tam gdzie jest konkurencja pojawia się także pole do negocjacji. Ale o tym jeszcze na tym etapie postępowań konkursowych w Funduszu rozmawiać nie chcą.

Zdaniem dyrektora Kolka pewne zagrożenie może pojawić się także w kontraktowaniu świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie brak porozumienia na poziomie centrali Funduszu z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego może spowodować problemy z ciągłością realizacji świadczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH