Opolskie: koniec unijnych dotacji na rozbudowę, kolej na sprzęt

Komisja Europejska chce, aby unijne dotacje w latach 2014-2020 trafiały nie na rozwój infrastruktury szpitalnej, ale na zakup sprzętu.

Jak podaje Radio Opole, w latach 2007-2013 na rozwój infrastruktury szpitalnej w Opolskiem wraz z dotacjami unijnymi wydano blisko 100 mln zł. Aby dostosować szpitale do wymogów potrzeba jednak kolejnych 100 mln zł.

Karina Bedrunka, dyrektor departamentu koordynacji programów operacyjnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego wskazuje, że środki z budżetu 2014-202 będą przede wszystkim przeznaczane na zakup sprzętu, który będzie służył do badań i leczenia umożliwiającego pacjentom jak najdłuższe pozostawanie na rynku pracy.

Przypomnijmy: w latach 2014-2020 Polska otrzyma z Unii Europejskiej 73 mld euro. Nie wiadomo jeszcze, jaki kawałek z tego tortu przypadnie ochronie zdrowia. Szpitale i inne placówki medyczne udowodniły już jednak, że potrafią zdobywać wielomilionowe dotacje na inwestycje. To pieniądze, których nie mogłyby pozyskać ani od organów założycielskich ani wydzielić ze środków własnych.

Ochrona zdrowia może być wspierana m.in. w zakresie: badań i rozwoju, projektów informatycznych (np. e-zdrowie), modernizacji obiektów i projektów szkoleniowych realizowanych w ramach Programu Kapitał Ludzki.

Wiadomo już, że ochrona zdrowia została uznana za ''istotny obszar dla zrównoważonego rozwoju kraju" oraz, że pieniądze z puli na lata 2014-2020 mają być wydawane w inny sposób, niż fundusze z budżetu 2007-2013.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zwróciła uwagę, że do tej pory pieniądze europejskie inwestowano głównie w infrastrukturę i bazę. Zapowiedziała, że nowy budżet zostanie tym razem skierowany głównie na połączenie aktywności naukowej na wyższych uczelniach z aktywnością przedsiębiorców, aby wyniki badań naukowych skutkowały wdrożeniami na rynku.


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH