Opolskie: jest zgoda sejmiku na sprzedaż ośrodka rehabilitacji w Suchym Borze

Sejmik województwa opolskiego zgodził się na sprzedaż Zespółu Ośrodków Rehabilitacji Leczniczej z siedzibą w Suchym Borze. Placówki wymagają inwestycji, a budżetu województwa na to nie stać.

Zdaniem marszałka województwa opolskiego Józefa Sebesty ze wstępnej analizy zleconej przez zarząd województwa wynika, że m.in. remont budynków i basenów kosztowałby około 8 mln zł.

- Ale w związku z mocno okrojonym budżetem oraz inwestycjami w Centrum Terapii Nerwic w Mosznej i Centrum Rehabilitacji w Korfantowie pieniędzy na remont ośrodków w Suchym Borze i Jarnołtówku brakuje - powiedział Józef Sebesta. Dlatego województwo chce sprzedać ośrodki i inwestycje pozostawić prywatnemu inwestorowi.

Marszałek zapowiedział, że ośrodki mają być sprzedane jako firma, a w umowie musi pojawić się zapis, że przez określony czas nowy właściciel będzie prowadzić w nich działalność medyczną. - To byłoby najbardziej logiczne, bo mają one podpisany trzymilionowy kontrakt z NFZ. Jeśli nowy właściciel w nie zainwestuje, z pewnością będzie mógł liczyć na przedłużenie tego kontraktu - wyjaśnił Sebesta.

Nie wiadomo jeszcze, za ile sanatoria mają być sprzedane. - Mamy już wycenę niezależnej firmy, ale ostateczną cenę musi jeszcze zatwierdzić zarząd - powiedział marszałek. - Jeśli cena nie będzie dla nas satysfakcjonująca, inwestor nie zgodzi się na zapis o utrzymaniu działalności medycznej i nie złoży obietnicy modernizacji, to nie sprzedamy ośrodków - zastrzegł.

Grzegorz Sawicki z PSL ostrzegał, że każdy kolejny miesiąc zwłoki w sprzedaży sanatoriów przyczynia się do ich dewastacji. - Jestem mieszkańcem Suchego Boru i wiem, że tamtejsze budynki ośrodka są w bardzo złym stanie - mówił. Józef Śliwa z SLD dodał, że jeśli województwo nie sprzeda szybko sanatoriów, to kontrakt na usługi rehabilitacyjne może przejąć ktoś, kto będzie miał lepszy ośrodek.

Ostatecznie sejmik przegłosował zgodę na sprzedaż. Zadowolony z decyzji o sprzedaży był prezes zarządu Zespołu Ośrodków Rehabilitacji Leczniczej Tomasz Ganczarek. -  Po trzech pierwszych miesiącach, gdy wiedziałem już, że nie ma szans na sfinansowanie inwestycji ze strony samorządu województwa, wystąpiłem do marszałka o wszczęcie procedury sprzedaży. Inwestor jest nam potrzebny, by uratować te dwa miejsca, które od lat prowadzą rehabilitację głównie na rzecz dzieci - powiedział.

Zespół Ośrodków Rehabilitacji Leczniczej z siedzibą w Suchym Borze składa się z Opolskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży "Ordim" w Suchym Borze i Ośrodka Rehabilitacji i Leczenia Schorzeń Dróg Oddechowych dla dzieci w Jarnołtówku. 100 proc. udziałów w istniejącej od 2004 r. spółce ma samorząd województwa opolskiego. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH