Opolskie: i tu protesty przeciwko podziałowi środków z NFZ

Władze samorządowe województwa opolskiego wysłały protest do prezesa NFZ. Samorządowcy są niezadowoleni z podziału środków z tzw. funduszu zapasowego płatnika. Decyzja Funduszu wywołała protesty także w wielu innych regionach kraju.

Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta wskazuje, że z blisko 600 mln zł, które NFZ rozdał dodatkowo, najwięcej (537 mln zł) otrzyma Mazowsze. Nie ma natomiast zgody na to, żeby opolskie nie otrzymało z tej puli ani złotówki - informuje Radio Opole.

Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego przypomina, że obecnie nadwykonania szpitali w regionie wynoszą około 20 mln zł. Według niego, gdyby opolskie otrzymało chociaż podobną sumę jak śląskie (15 mln zł), to wspomniane pieniądze mogłyby pokryć nadwykonania w znacznej części.

Tymczasem Sejmik województwa śląskiego także kwestionuje podział środków z funduszu zapasowego NFZ i domaga się jego weryfikacji.

Jednocześnie Region Śląski Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zapowiada zaostrzenie protestu.

- Przyczyną jest brak woli ze strony zarówno prezesa NFZ jak i Ministerstwa Zdrowia rozwiązania problemu dyskryminacji pacjentów województwa śląskiego, wynikającego z rażąco krzywdzącego podziału środków z rezerwy NFZ na rok 2012 - informuje w komunikacie Maciej Niwiński, przewodniczący śląskiego OZZL.

Sposób podziału środków ostro krytykuje też Konwent Szpitali Powiatowych Województwa Lubelskiego. Konwent ma zamiar wysłać w tej sprawie pisma do Kancelarii Premiera i do Ministerstwa Zdrowia. Zdaniem autorów apelu, podział pieniędzy zaproponowany przez NFZ spowoduje pogłębianie dysproporcji między biedniejszymi i bogatszymi rejonami kraju.- To kolejne finansowe posunięcie NFZ, które omija województwo lubelskie w ostatnich latach - mówił portalowi rynekzdrowia.pl dr Jerzy Szarecki, dyrektor Dziecięcego Szpitala Klinicznego m. prof. Antoniego Gębali w Lublinie. Dodał, że nadwykonania, tylko w jego szpitalu, to ponad 11 mln zł.

Przypomnijmy, że 11 października NFZ opublikował zarządzenie prezesa, w wyniku którego w planie finansowym płatnika na 2012 r. o 594,278 mln zł zwiększa się pozycja "koszty świadczeń zdrowotnych" w planach oddziałów wojewódzkich. Najwięcej zyskało Mazowsze. Środki do dyspozycji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wzrosły o 537,7 mln zł. Pomorskiemu OW NFZ zostały przekazane środki w wysokości 41,388 mln zł. Śląski OW NFZ otrzymał 15,184 mln zł, które mają być wykorzystane na pokrycie kosztów świadczeń z lat ubiegłych.

- Kryterium podziału środków z funduszu zapasowego była dynamika wzrostu nakładów na świadczenia zdrowotne w poszczególnych oddziałach wojewódzkich NFZ - wyjaśniał Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ. Tłumaczył, że w wyniku analizy środki otrzymały trzy regiony o najniższej dynamice nakładów finansowych w projekcie planu finansowego NFZ na rok 2012: mazowiecki, pomorski i śląski.

Troszyński informował, że po tej zmianie planu finansowego regiony te i tak mają najniższą dynamikę wzrostu nakładów w kraju - 105,5 proc. - Dla porównania - w regionie podkarpackim ten wzrost wyniesie blisko 117 proc., w kujawsko-pomorskim - 109,53 proc. - wyliczał rzecznik NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH