O utworzeniu towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych rozmawiali w czwartek w Górażdżach starostowie i dyrektorzy szpitali z trzech województw: opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Uczestnicy spotkania widzą w nim szansę na obniżenie kosztów ubezpieczenia powiatowych lecznic.

To już kolejne spotkanie na Opolszczyźnie podczas którego rozmawiano o pomyśle utworzenia TUW.

Starosta Krapkowicki Maciej Sonik, inicjator spotkania w Górażdżach, który jeszcze w styczniu zaproponował założenia towarzystwa, przypomniał, że dotychczasowa roczna składka ubezpieczeniowa od odpowiedzialności cywilnej dla Krapkowickiego Centrum Zdrowia w Krapkowicach wynosiła 60 tys. zł za rok.

- Nowa oferta, uwzględniająca ubezpieczenie od zdarzeń medycznych, to prawie 300 tys. zł. To co najmniej o 200 tysięcy złotych za dużo. Te pieniądze mogłyby iść na leczenie - stwierdził Sonik.

Zdaniem starosty kwotą do przyjęcia przez powiaty i utrzymywane przez nie szpitale byłoby 100 tys. zł rocznie. Potwierdził to również starosta kędzierzyńsko-kozielski Artur Widłak.

- A tymczasem kwoty proponowane szpitalowi z mojego terenu przez ubezpieczycieli sięgają miliona złotych za kompleksowy pakiet. To cztery razy więcej, niż dotychczas - stwierdził Widłak.

Dlatego starostowie i dyrektorzy szpitali, choć ubezpieczenie od zdarzeń medycznych nie będzie najprawdopodobniej obowiązkowe, są za utworzeniem TUW.

Zdaniem zwolenników pomysłu na początku do stworzenia TUW potrzebnych byłoby kilkadziesiąt starostw utrzymujących szpitale publiczne i kilkadziesiąt albo więcej szpitali prywatnych. Dlatego w czwartkowych obradach wziął też udział Andrzej Sokołowski, prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, które skupia 140 placówek. Jego członkowie o założeniu towarzystwa ubezpieczeniowego rozmawiają od stycznia.

Jaki miałby być kapitał założycielski towarzystwa - tego, jak zaznacza Sokołowski, nie będzie wiadomo póki nie wiadomo, ilu jest chętnych do przystąpienia do inicjatywy. O ostatecznej wysokości składek ubezpieczeniowych jego zdaniem powinny decydować zarówno wielkość szpitala jak i jego szkodowość. Przyczyniłoby się to do poprawy jakości usług medycznych, bo szpitalom zależałoby na jak najmniejszej opłatach.

Uczestnicy spotkania ustalili, że szpitale lub starostwa zainteresowane przystąpieniem do TUW mają przesyłać swoje deklaracje uczestnictwa do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH