Opolskie: całe województwo murem za odwołanym dyrektorem oddziału NFZ

Mieszkańcy Opolszczyzny protestują przeciwko odwołaniu Kazimierza Łukawieckiego ze stanowiska dyrektora Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Sprzeciw w tej sprawie wyraziły już m.in. Związek Powiatów Polskich, konwent starostów, związki zawodowe, pielęgniarki, lekarze.

Obecnie do licznych organizacji dołączyła też mniejszość niemiecka. Na zwołanej 24 czerwca konferencji prasowej założyciele komitetu protestacyjnego domagali się od rządzących odpowiedzi na pytanie, dlaczego odwołano dyrektora jednego z najlepszych, ich zdaniem, oddziałów Funduszu w Polsce. Pytania skierowano m.in. do opolskich posłów, wojewody oraz minister zdrowia Ewy Kopacz.

– Dlaczego odwołano dyrektora Kazimierza Łukawieckiego, którego pani wielokrotnie wskazywała w mediach jako wzór do naśladowania z zakresie prowadzenia regionalnej polityki zdrowotnej przez NFZ? – pytał Zbigniew Goluch, przewodniczący komitetu protestacyjnego.

W liście do minister Kopacz Norbert Rasch, przewodniczący Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, podkreślił oburzenie w związku ze sposobem odwołania dyrektora Łukawieckiego.

„Świetny menedżer i poważany w Polsce specjalista został odgórnie odwołany w sposób do dziś niejasny, pomijając dobro regionu opolskiego oraz ignorując zdanie jego mieszkańców" – napisał Rasch.

Decyzję o odwołaniu Łukawieckiego podjął Jacek Paszkiewicz, szef NFZ. Wśród cytowanych przez lokalne media zarzutów wobec dyrektora opolskiego oddziału Funduszu wymieniano m.in. brak nadzoru nad wydatkami na refundację leków, wadliwe planowanie wydatków na świadczenia medyczne i naruszenie przepisów przy wydawaniu zgody na indywidualne rozliczanie świadczeń.

Rada opolskiego oddziału uznała wszystkie te zarzuty za całkowicie bezpodstawne i zaopiniowała negatywnie wniosek o odwołanie Łukawieckiego.

Mimo to, dyrektor został odwołany, ogłoszono już konkurs na jego stanowisko. Sprawie Łukawieckiego poświęcone będzie najbliższe posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Zaproszono na nie minister zdrowia Ewę Kopacz, która wstępnie potwierdziła swoje przybycie, a także szefa NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH