Opolskie: będą protestować, bo konkurs na ratownictwo wygrali prywatni

Polska Partia Pracy-Sierpień 80 będzie w czwartek (16 czerwca) protestować przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu przeciwko wynikom konkursu NFZ na ratownictwo medyczne i możliwości prywatyzacji tego obszaru ochrony zdrowia.

Jak informuje Patryk Kosela, rzecznik PPP Sierpień 80, czwartkowa (16 czerwca) akcja będzie głosem sprzeciwu wobec wykonywania zadań Państwowego Ratownictwa Medycznego przez prywatne podmioty.

- Urynkowienie pogotowia ratunkowego poprzez wprowadzenie kontraktacji umożliwia każdej firmie możliwość wzbogacenia się na ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego - uważa Kosela.

Przypomnijmy, że w trzech z siedmiu rejonów operacyjnych Opolszczyzny kontrakty na świadczenie usług ratowniczych wygrała prywatna firma Falck. W tych trzech rejonach opolskie szpitale odwołały się od wyników konkursu. Chodzi o ZOZ Olesno w rejonie kluczborsko-oleskim, ZOZ Brzeg w brzesko-namysłowskim i ZOZ Kędzierzyn w rejonie kędzierzyńskko-kozielskim.

Opolski Oddział Wojewódzki NFZ oddalił odwołania publicznych lecznic. Placówki zapowiadają, że zwrócą się z odwołaniem do prezesa NFZ.

Beata Cyganiuk, rzeczniczka Opolskiego Oddziału Wjewódzkiego NFZ podkreśla, że konkurs na Opolszczyźnie został przeprowadzony według zasad opracowanych przez centralę NFZ, oferty punktowano według kryteriów jakości, ciągłości i ceny. Jak tłumaczy, system oceny - identyczny we wszystkich województwach - został utworzony na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia.

PPP-Sierpień 80 stoi na stanowisku, że sektor bezpieczeństwa, w tym właśnie ochrony zdrowia, nie może być komercjalizowany i prywatyzowany.

W czwartkowej (16 czerwca) demonstracji mają wziąć udział także górnicy z kopalń węgla kamiennego zrzeszeni w Wolnym Związku Zawodowym "Sierpień 80". Patryk Kosela informuje, że organizatorzy protestu liczą na udział w demonstracji pracowników ratownictwa medycznego, organizacji pacjentów i nieformalnych grup mieszkańców.

Jest to kolejna demonstracja PPP Sierpień 80 w Opolu. Poprzednia odbyła się 7 czerwca przed Opolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia i była protestem przeciwko wynikom konkursu na świadczenie usług ratowniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH